Otobüs değil sosyal tesis

Bir otobüs düşünün; doğalgazla çalışsın, içerisinde kütüphanesi, bisikletinizi taşıyabileceğiniz aparatı ve engelliler için uyarı sistemi olsun. Şaşıracağınız pek çok özelliği bulunan bu otobüsü bakın kim getirdi.

Otobüs değil sosyal tesis

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, CNG yani sıkıştırılmış doğalgaz ile çalışan 200 yeni otobüs aldı. Alışılagelmiş otobüslerden farklı olan bu araçlarda, kütüphane ve bisiklet taşıma aparatları var. Engelliler için de her şey düşünülmüş. Daha pek çok özelliği bulunan bu otobüsler yakında Kocaeli sokaklarında çalışmaya başlayacak. 

RAHAT VE KONFORLU
Bursa'daki bir fabrikada üretilen otobüsler kente gelmeye başladı. Otobüslerde yolcuların daha rahat seyahat etmeleri için tüm detaylar düşünüldü. Euro 5 motorlu araçlar yaklaşık 80 yolcu kapasiteye sahip. Büyükşehirin yeni araçlarında bulunan en büyük özelliklerden birisi ise araçlarda yer alan kütüphane. Yolcular hem Büyükşehir'in modern ve konforlu araçlarında güvenli bir şekilde yolculuk yapacak, hem de kütüphanede bulunan kitapları okuyabilecek.

BİSİKLETİNİ YANINDA GÖTÜR
Otobüslerde Türkiye’de ilk defa bisiklet taşıma aparatı olacak. Ön kısımdaki aparatla otobüslerden bazıları iki bisikleti taşıyabilecek. Araçlarda engelli vatandaşlar için sesli uyarı sistemi olacak. Sistem durakları ve duraklara yaklaşıldığını ve araç güzergahını söyleyecek. Otobüsler taşıdığı özellikleri açısından Türkiye’de ilk olacak. Araçların bütün istatistiklerine online ulaşabilecek bir sistem olacak. Engellilerin binişine uygun, en modern özelliklere sahip otobüsler, toplu taşımada büyük bir rahatlama sağlayacak.

200 adet yeni otobüs için Körfez ve Gebze ilçelerinde garaj kurulumu yapılacak. Otobüslerin hangi hat ve güzergahlarda çalışacağı da belirleniyor. Buna göre yeni otobüsler her ilçenin ana hattında saat başı-buçuk esasıyla hizmet verecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin halen 63 adet CNG’li, otobüsleri, hatlarda sefer yapıyor. Alınacak 200 adet araçla CNG’li otobüs sayısı 263 olacak. Toplamda ise Büyükşehir’in kent genelindeki otobüs filosunun araç sayısı 337’yi bulacak.

Otobüslerin diğer bazı özellikleri şöyle:

  • Online olarak aracın tüm bilgilerine erişim,
  • Orta kapıda Manuel Yolcu Rampası,
  • Renkli Dijital Hat Göstergesi
  • En az 2 adet 19 inch LED ekran,
  • Yolcu Ücretlendirme ve Araç Takip Sistemi,
  • Güvenlik ve Denetim Kameraları,
  • Yolcu Sayma Sitemi,
  • Motor odasında otomatik yangın algılama, uyarı ve söndürme sistemi.

 

Yazar:
dogalgazlı otobus kocaeli belediyesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.