AK Parti kongresiyle ilgili flaş gelişme

AK Parti Genel Merkezi, olası bir erken seçim ihtimali üzerine, Büyük Kongreyi erkene almayı planlıyor. Peki kongre ne zaman ve 3 dönem kuralına takılan milletvekillerine ne olacak?

AK Parti kongresiyle ilgili flaş gelişme

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun CHP ile yaptığı koalisyon görüşmelerinden olumlu sonuç çıkmaması ve MHP'nin de son zamanda aldığı tutum nedeniyle erken seçim ihtimali yükseliyor. AK Parti'de erken seçime yapacağı kongreyle daha aktif girmenin hesabı yapılıyor.

EYLÜLDE KONGRE HAZIRLIĞI
AK Parti'de 7 Haziran seçimlerinin ardından teşkilatla ve parti tabanıyla yapılan görüşmelerin ardından bazı hareketliliklerin başladığı öğrenildi. Genel Merkez'de erken seçim hesaplarının artması üzerine bazı olasılıklar değerlendiriliyor. Erken seçimin, Kasım ayında yapılması konuşulması gözleri AK Parti Olağan Kongresi'ne çevirdi. Kongrenin Eylül ayı içerisinde yapılabileceği konuşuluyor. 

3 DÖNEMLERE NE OLACAK?
Yapılacak genel kurul kadar, tüzük gereği 3 dönem kuralına takılan milletvekilleri de AK Parti gündeminde yer alıyor. Genel Merkez'in de kısa sürede partinin kurucularının da bulunduğu 3 döneme takılan milletvekillerine ne olacağının görüşmeleri yapılıyor. Kongrenin ardından milletvekillerine görev dağılımı yapılabileceği gibi, erken seçimde tecrübelerinden faydalanmak için yeniden aday gösterilebilecekleri de konuşuluyor.

DAVUTOĞLU DİKKAT ÇEKMİŞTİ
Kongreyle birlikte parti yönetiminde bazı değişikliklerin yapılabileceği ve erken seçime kadro değişikliğiyle girilmenin planları yapılıyor. AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Ahmet Davutoğlu da, koalisyon görüşmelerinin ardından bunun sinyalini, "Artık yeni bir yolculuğa çıkmanın vakti geldi. Var olan kadrolarla değil, baştan sona tüm kadrolarla yeni bir kutlu yürüyüşe çıkıyoruz, Allah'ın izniyle. Nereye gittiysem, aman tekrar seçim istiyoruz diyorlar. Sandığın yolu görünmeye başladı. AK Parti kadroları bu kadar istiyor. Milli iradenin sesini yükseltmeye herkes hazır olsun. 14 Ağustos 2001 kutlu bir yürüyüşün başlangıcıydı, bugün yeni bir aşamada farklı bir menzile gittiği gündür. Menzilimiz hayır, akibetimiz hayr olsun" diyerek vermişti.

Yazar:
ak parti kongre akparti büyük kongre erken seçim hazırlıkları 3 döneme takılan milletvekilleri ne olacak eylül kongre ayı erken seçim ne zaman
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı