Elinde sazı işte Türkiye'nin kıdemli vatandaşı

Saz Ustası Hayri Dev, TÜRYAK'ın düzenlediği programda Türkiye'nin Örnek Kıdemli Vatandaşı olarak seçildi.

Elinde sazı işte Türkiye'nin kıdemli vatandaşı

Türkiye Yaşlılık Konseyi Derneği'nin (TÜRYAK) düzenlediği 'Türkiye'nin Örnek Kıdemli Vatandaşları' programında UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı Saz Ustası 82 yaşındaki Hayri Dev layık görüldü. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından önerilen Hayri Dev, Ankara'da düzenlenen 2015 yılı Örnek Kıdemli Vatandaş töreninde ödüle layık görüldü. Dünya Yaşlılar Günü kapsamında düzenlenen törene, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ile çok sayıda davetli katıldı. 

Her yıl, 60 yaş üstü olup meslek hayatında başarılı, sosyal faaliyetlerde öncü ve lider olan; hayata bağlılığını ve yaşam sevincini sürdüren, toplumun takdir ve sevgisini kazanan, örnek kişilik sergileyenlerden seçilen Örnek Kıdemli Vatandaşlar bu yıl büyükşehir belediyeleri ve sivil toplum örgütleri tarafından seçildi. Bu kapsamda Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından önerilen ve UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı' seçilen Hayri Dev, Denizli’nin gururu oldu. 

Cura isimli üç telli sazıyla Avrupa'da yaşamı ve sanatı belgesel filmlere konu olan saz ustası 82 yaşındaki Hayri Dev, Denizli’nin Çameli İlçesi Gökçeyaka Mahallesi’nde yaşamını sürdürüyor. Yaşayan İnsan Hazinesi’nin ardından aldığı bu ödülün kendisini bir kez daha gurulandırdığını belirten Hayri Dev, kendisini bu ödüle layık görenlere teşekkür etti. 

Yazar: Haberci
kıdemli vatandaş ödülü Hayri Dev
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.