Türkler için yemek yapmayı öğreniyorlar

Vanuatu Cumhuriyeti'nden gelen aşçılar, ülkelerine giden Türkler için yemek yapmayı öğreniyorlar.

Türkler için yemek yapmayı öğreniyorlar

Güney Büyük Okyanus'taki ada ülkesi olan Vanuatu'dan Türkiye'ye gelen turizm eğitimcileri ve şefler, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) öncülüğünde Türk mutfağının temel tekniklerini öğreniyor. 

Geçim kaynağı tarım ve turizme dayalı olan Vanuatu'da çalışmalar yapan TİKA, iki ülke arasında turizm alanındaki iş birliği yapmıştı. TİKA öncülüğünde "Vanuatulu Turizmcilere Türkiye Kültürü ve Mutfağı Eğitimi" verildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Vanuatu Cumhuriyeti'nin İstanbul Fahri Konsolosu Mehmet Atar, Türk mutfağının temel tekniklerini bir kurs kapsamında öğretildiğini söyledi. 

3 hafta süren eğitimlerde Türkiye'nin yemek kültürünün anlatıldığını ifade eden Mehmet Atar, Türkiye Aşçılar Federasyonu'nun Ankara ve Ürgüp'teki çalıştay ve kurslarına da katılım sağlandığını söyledi.  Atar, "Katılımcılar, ünlü şef Mehmet Gürs'ün tecrübelerini bir toplantı kapsamında paylaştı. Turizmciler, Osmanlı İmparatorluğu zamanından bu yana geleneksel tadımız olan baklava yapımını da öğrendi. Türk tatlarının Vanuatu'ya taşınması için de çeşitli toplantılar yapıldı" dedi.

Yazar: Haberci
tika yemek öğretme projesi Vanuatu Cumhuriyeti
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.