İlçelerin 30 yıllık geleceğini 20 kişi belirliyor

Konya'da ilçelerin 30 yıllık geleceğini etkileyecek olan Nazım İmar Planı, 20 kişilik bir çalıştayla belirleniyor. Plana, bölgelerin güçlü özellikleri tespit edilip, işleniyor.

İlçelerin 30 yıllık geleceğini 20 kişi belirliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nce Akşehir, Ilgın, Tuzlukçu, Yunak, Çeltik, Doğanhisar, Kadınhanı ve Sarayönü ilçelerinin 2043'e kadar geleceğinin belirleneceğiNazım İmar Planı, 20 kişinin bulunduğu bir çalıştayda ele alınıyor. 

Konya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı çalışması, ilçelerin 30 yıllık geleceğini etkileyecek şekilde planlanıyor. Doğrudan veya dolaylı olarak ilişkili ilçeleri fiziksel, kültürel ve coğrafi açıdan gruplandırarak alt bölgelere ayırılıyor. 

2043'e KADAR PLAN YAPILIYOR
Batı Konya Planlama Alt Bölgesi çalışmalarına ilçe belediyelerinin yetkilileri katılıyor. Çalıştayda, bölgenin güçlü özellikleri olarak tespit edilen turizm, tarım ve hayvancılık potansiyelleri, bölgenin güçlü özellikleri olarak tespit edilen turizm, tarım ve hayvancılık potansiyelleri değerlendirildi. Bölgenin 2043 yılına kadar kalkınma hamlelerinin ele alındığı çalıştayda, Akşehir İlçesi’ndeki termal su kaynakları ile Ilgın İlçesi’ndeki mevcut tesislerin modernizasyonu sağlanarak turizme kazandırılması, Doğanhisar İlçesi’nde kayak turizmine uygun olarak tespit edilen Kafadağı’nda kış turizmi yapılarak Konya’ya kazandırılmasına karar verildi.

Çalıştayda ayrıca, Batı Konya Planlama Alt Bölgesi’nin hemen hemen tamamında bulunan verimli toprakların sulama projeleri ile desteklenerek ürün çeşitliliğinin artırılmasına destek verilmesi gerektiği, özellikle Tuzlukçu İlçesi’nde devam eden bağcılık faaliyetlerinin devam ettirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı. 1/100.000 ölçekli Konya Çevre Düzeni Planı çalışmasının devamı niteliğinde olacak 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı çalışması, ilçelerin 30 yıllık geleceğini etkileyeceği belirtiliyor.

Yazar: Haberci
Konya Belediyesi çalışmaları imar planı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı