Şehir Tiyatrosu perdeyi aralıyor

Kocaeli Şehir Tiyatroları, 3 Ekim'de perdesini aralıyor. İlk gösterim, 'Ferhat ile Şirin' ile başlayacak ve ay içerisinde 8 ayrı oyun sahnelenecek.

Şehir Tiyatrosu perdeyi aralıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Nazım Hikmet'in yazdığı 'Bu topraklarda yaşanmış tüm sevdalara' adanmış oyunla perdelerini aralıyor. 

3 Ekim Cumartesi günü saat 20.00’de SDKM’de perdelerini ‘’Ferhad İle Şirin-Mehmene Banu ve Demirdağ Pınarının Suyu’’ oyunuyla açacak olan şehir tiyatroları, izleyenlere unutulmaz anlar yaşatmayı hedefliyor. Ekim ayı içerisinde 8 ayrı oyunla tiyatro severler ile buluşma gerçekleşecek. 

İlk perdede Nazım Hikmet’in yazdığı ve bu topraklarda yaşanmış tüm sevdalara adanan 'Ferhat ile Şirin' oyununu sahnelenecek. Oyunun yönetmenliğini Levent Suner yapacak. Oyunda, 'Erzen kentinin kadın hükümdarı Mehmene Bânu, kız kardeşi Şirin için bir köşk yaptırmıştır. Köşkü süsleme işini o yörenin en usta süslemecisi (nakkaş) Ferhad'a verirler. Ferhad, çalışırken Şirin'i görür ve ona âşık olur. Mehmene Bânu da Ferhad'ı sevmektedir. Bu nedenle Şirin'le evlenmesini istemez, karşı çıkar. Bu arada halk susuzluktan hastalanmakta ve su olmadığı için ölümler olmaktadır. Tek damla su yoktur. Mehmene Banu, Ferhad ile Şirin’in aşkını bir şekilde kabul edeceğini bildirir. Eğer Ferhad bu dağı deler ve köye suyu ulaştırırsa aralarından çekilecektir. Halkını susuzluktan kurtarmak için Ferhad’a halk da yardım etmektedir. Olay Ferhad ile Şirin’in aşkından çıkıp, köye su ulaştırmak için yaşam savaşına dönmüştür' anlatılacak. 

Yazar: Haberci
Ferhat ile Şirin oyunu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.