Filistin Lideri Abbas'tan Türkiye'ye teşekkür

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, 'Siz olmadan bu tören olmazdı" dediğini söyledi.

Filistin Lideri Abbas'tan Türkiye'ye teşekkür

Filistin Bayrağı'nın BM'de göndere çekilmesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile aralarında geçen diyaloğu anlattı. 

Filistin Devleti bayrağı Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle ilk kez göndere çekildi. BM Genel Merkezi'nde Rose Garden'da düzenlenen törene Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve çok sayıda davetli katıldı. 

Törenin çok duygulu olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, 29 Kasım 2012'de BM Genel Kurulu'nda Filistin'in "üye olmayan gözlemci devlet" olarak tanınmasının mutluluk yaşattığına dikkati çekerek, "Filistin, o gün BM tarafından resmen devlet olarak tanındı ve statü kazandıb O gün 'Bir gün Filistin bayrağının da bu binanın önünde dalgalandığını hep beraber göreceğiz, hep beraber orada olacağız' demiştim" dedi. 

BM Genel Kurulu'nda önce Abbas'ın konuştuğunu ancak tören için kendisinin konuşmasının bitmesini beklediğini ifade eden Davutoğlu, "Konuşma bittikten sonra birlikte el ele geldik. Yolda da 'Siz olmadan bu tören olmazdı. Çünkü herkes bizi terk ettiğinde yanımızda bir tek siz vardınız'. O zaman, 29 Kasım 2012'de kimse o kararın alınabileceğini düşünmüyordu. Biz inanıyorduk. Bütün ülkeler nezdinde lobi yaptık ve büyük bir farkla kazandık. Onun için bugün bu mutluluğu aynı Mahmud Abbas gibi yaşıyorum" diye konuştu. 

O BAYRAK HEPİMİZİN BAYRAĞI
Konuşmasında, 'İnşallah bir gün bu bayrak Kudüs-ü Şerif'te, Mescid-i Aksa'da dalgalanacak, hep beraber orada olacağız' dediğini hatırlatan Davutoğlu, "İnşallah o günü de görmeyi Rabbim bize nasip eder ama bugün dalgalanan sadece Filistin bayrağı değil, dalgalanan insanlık onurunun bayrağıdır. Dalgalanan, Mescid-i Aska'yı, asırlarca huzur diyarı olarak Kudüs-ü Şerif'i muhafaza etmiş Türklerin bayrağıdır, hepimizin bayrağıdır. Özgürlüğün, onurun, insanlık izzetinin, şerefinin bayrağıdır. Büyük bir mutluluk duyuyoruz. Allah, inşallah bu bayrağı Kudüs'te, Mescid-i Aksa'da da dalgalandırmayı nasip eder" dedi. 

New York'taki ilk görüşmelerinden birini Filistin Devlet Başkanı Abbas ile yaptığına dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, "Bundan sonra diğer uluslararası örgütler de Filistin tanınma sürecine girecek ve hepsi Türkiye, Filistin'in yanında olacak, tanıyacak. O bizden destek istedi. Ben de 'Nerede, hangi şartlarda olursa olsun' yanınızdayız' dedi. Bundan sonraki aşama, diğer uluslararası örgütlerde de Filistin bayrağının dalgalanmasıdır. 

Yazar:
bm filistin bayrağı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.