Kamyonetle hasta taşıma sona erdi

Uganda'da bugüne kadar kamyonetle taşınan hastalar, TİKA'nın aldığı ambulansla artık daha modern bir şekilde hizmet alacak.

Kamyonetle hasta taşıma sona erdi

Türkiye'nin ismini yurtdışındaki pek çok faaliyetiyle duyuran Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Uganda'da fiziki şartları yetersiz bir hastaneye, ambulans desteği verdi. Bu zamana kadar kamyonetle taşınan hastalar, Türkiye'den gelen modern ambulansla hastaneye gidebilecek ve yolda müdahale yapılabilecek. 

Uganda'nın Rakai İlçesi'nde vatandaşlar, hastalık durumunda daha donanımlı bir hastaneye sevk edilmesi gerekiyor ve bunun için en yakın 80 kilometre yol gitmeleri gerekiyordu. Bu zamana kadar hamile kadınların bile kamyonetle sevk edildiği hastalara TİKA yardım eli uzattı. Rakai’deki Kalisizo Hastanesi bünyesinde kullanılacak araç Türkiye Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, Uganda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Lukwago Asuman, Rakai Milletvekili Haruna Kyeyune, Uganda Sağlık Bakanlığı çalışanları ve TİKA yetkililerinin hazır bulunduğu bir törenle yetkililere teslim edildi. 

ANNE VE ÇOCUK ÖLÜMLERİ YÜKSEK
Kampala Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, TİKA tarafından temin edilen ambulansın Türkiye ve Uganda arasındaki dostluğun simgesi olduğunu ve Rakai bölgesindeki acil vakalara müdahalede önemli rol oynayacağını söyledi. Uganda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Lukwago Asuman da ambulansın hayat kurtarmanın yanı sıra bölgedeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesine de katkı sağlayacağını söyledi. Bölge Milletvekili Kyeyune de bölgelerinde anne ve çocuk ölümlerinin yüksek olduğunu belirterek, acil bir durumda müdahale etme imkanı olmadığını söyledi. Kyeyune, hibe edilen ambulansın gerek yaralıların ve gerekse hasta anne ve çocukların zamanında hastaneye ulaştırılarak ölümlerin azalmasına katkı sağlayacağına dikkati çekti.

HASTALAR TAŞINIRKEN ÖLÜYORDU
Kalisizo Hastanesi Müdürü Dr. George Waigumbulizi de, 13 yıldır hastanede görev yaptığını ve hastanenin ilk defa bir ambulansa sahip olduğunu ifade etti. Hamile kadınlar rahatsızlanınca bir kamyonet ile Masaka Hastanesi’ne nakil edildiğini söyledi. Waigumbulizi, ambulans olmadığı için hastaneye zamanında ulaşamayan pek çok kişinin de öldüğünü ifade etti.

Yazar: Haberci
uganda ambulans tika faaliyetleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.