Abart egzoz cezasını iptal ettirdi

Bir vatandaş, spor arabasındaki egzoz nedeniyle kendisine ceza yazan Emniyet'e dava açtı. Sulh Ceza Hakimliği, kanundaki desibel sınırını belirtip vatandaşı haklı buldu, cezayı kaldırdı.

Abart egzoz cezasını iptal ettirdi

Lüleburgaz'da vatandaşların ihbarıyla durdurulan spor araca polis ekipleri, abart egzoz bulundurduğu gerekçesiyle 189,00 TL'lik idari para cezası yazdı. Araç sürücüsü Lüleburgaz İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün cezasına itiraz etti. Bilirkişinin egzozda ölçtüğü, desibel sınırı kanunlara uygun olduğu anlaşıldı.

HONDA S2000 KULLANIYORDU
Okan T. isimli vatandaş 2005 model Honda S2000 marka aracı ile 3 Temmuz 2015'de D-100 karayolunda ilerlerken polis ekiplerince durduruldu. Ekipler, 155'e yapılan ihbarı değerlendirip araçta inceleme yaptı ve abart tabir edilen aşırı ses çıkartan egzoz takılı olduğunu tespit edip, görüp idari para cezası kesti. Tespite konu olarak da 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 30/1B maddesi yani, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman ve gürültü çıkaran araç kullandığı gerekçesini sundu. 

YASAL DESİBEL SINIRINDAN AZ
Vatandaşın karara itirazı üzerine bilirkişi tespit edildi. Bilirkişi desibel (dbA) ses seviyesi ölçüm cihazı ile araçta inceleme yaptı. Aracın egzoz sistemi üzerinde ilgili yönetmeliğe bağlı olarak yapılan teknik incelemede aracın gaz pedalına basılmadığında alınan sesin maksimem 51.2 dbA, gaz pedalına 3bin devirde sabit basıldığında 57.1 dbA ve 8800 devirde 63.6 dbA olduğu tespit edildi. Araç rolantiye dönerken ise 63.2 dbA ses çıkardığı rapor edildi. 

KARAR YÖNETMELİĞE AYKIRI BULUNDU
Lüleburgaz Sulh Ceza Hakimliği, bilirkişi raporunu da dikkate alıp kararını verdi. Resmi Gazete'de 20.10.2008 tarihli Motorlu Araçların Dış Gürültü Emisyonları ve Egzoz Sistemleri ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği üzerinde yapılan değişiklikle ses gürültü seviyesinin 74 dbA olduğu dikkat çekilerek, kararda aracın yönetmeliğe aykırı bir durumu olmadığı belirtildi. 

İDARİ PARA CEZASI İPTAL EDİLDİ
Kararda, yapılan keşif, bilirkişi raporu ve tüm dosya kapsamı ile birlikte değerlendirildiğinde itiraz edene ait aracın egzozundan çıkan sesin yasal sınırlar içinde kaldığının anlaşıldığı belirtilip, idari para cezasının yaptırımını ortadan kaldırıldığı belirtildi. 

MODİFİYELİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİ MUTLU
Türkiye'de modifiyeli araç kullanan vatandaşların çoğuna polis ekipleri, abart tabir edilen egzoz bulundurduğu gerekçesiyle ceza yazıyor. Lüleburgaz Sulh Ceza Hakimliği'nin bu kararıyla bu şekilde ceza yazılan sürücülerin itiraz dilekçesi verebileceği tahmin ediliyor.

www.kupurhaber.com - ÖZEL HABER

Yazar:
egzoz cezası iptal gerekçesi egzoz desibel sınırları modifiye araç egzoz cezası
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
Bilimadami     2018-08-26 Cahiller konusmus rusvet demis, ithalat demis, hakimi kafaya almak demis. Hic kimse acip sartnamede 74 desibel alti hicbir motorlu tasita egzos gurultusu yapti diye ceza yazilamayacagini, yapilan olcumlerin mahkemece atanan bilirkisi oldugunu, sahtecilik olamayacagini yazmamis. Tum dunyada bu isler bilimle olur. Bas bakayim gaza deyip cok ses cikti diyen polis kararinca olmaz. Polis desibel olcum cihazi ve olcum formulasyonu olmadan ceza kesememeli.
Devrim Sinan KARAVELİOĞLU     2016-06-04 Bence bu kararı veren hakimi abart egzozcuların çok sık geçtiği bölgelerden birinde bir ay zorunlu ikamete tabi tutmak gerekir. Acaba bu zorunlu ikametin ardından benzer bir dosyada aynı kararı verebilecekmi çok merak ediyorum.
Semih G.     2015-12-03 Bu Okan T. denen şahısın aracında varex tabir edilen performans egzoz var. Bu iş direk rüşvet kokuyor. Madem yasak niye vergi alıyorlar diyen arkadaş bu parçayı satan zaten vergi vermiyor atölyelerin çoğu ruhsatsız. Belediyeler işini yapar denetlerse bu parçaları satan yerlere mevzuata göre ceza yazar zaten, çünkü bu parçalar ağır kusurdur. Honda S2000'lerin üretimi 2009'dan beri yapılmıyor, piyasadakilerin çoğu Avrupa'nın ABD'nin çöpü/pertten bozma.
ABDULLAH TOK     2015-11-10 Okan Tüfek 1.Asliye Hukuk mahkemesinde çalış, hakimi kafaya al. Kumandayı kapat aracı çalıştır bilirkişiyi kafaya al. Oh ne ala sonra polis suçlu, adalet sana işlesin okan, bu dünyanın öbür tarafı da var. Bu ne biçim adalet adamına göre çalışıyor...
Furkan yetim     0000-00-00 Bu spor araba fabrika cikisli olarak halk dilinde abarth egsozt asli ise performance egsozt'ludur bu arac bir tofas deyil hondanin s2000 modeli madem cezasi varsa bu araci neden ulkemizde neden satilmis ulkemiz vergi almasini biliyorsa bunada cozum bulmali satilmasi yasak olanseyleride ulkeye girisini yapmayip vergi almamalari lazim tesekkurler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.