Mahkemeden kavşak yapımına onay

Vatandaşların 'Manzaramız bozulacak' diye şikayet ettiği kavşak yapımına mahkeme onay verdi. Kavşağın yapımına 1 yıl gecikmeli olarak başlanacak.

Mahkemeden kavşak yapımına onay

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı Hastane Kavşağı Projesi, bazı vatandaşların itirazına neden olmuştu. İdare Mahkamesi, vatandaşın kararını itiraz etti, proje yeniden hayata geçiyor. 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçtiğimiz yıl aldığı kararla, Yırcalı ailesine ait alanın terk edilmesi istenmişti. Kararı yargıya taşıyan Yırcalı ailesine kötü haber geldi. İtirazı inceleyen Balıkesir İdare Mahkemesi, Yırcalı'ların açtığı davada projeyle ilgili yürütmenin durdurulması istemini reddetti. 

1,5 METRE İÇİN DAVA AÇILDI
Konuyla ilgili açıklama yapan Büyükşehir Belediye Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Av. Mehmet Birol Şahin, Hastane Kavşağı'na üst geçit yapılabilmesi için Yırcalı ailesine ait taşınmazda yasa gereği imar planına göre yola bedelsiz olarak terkedilmesi gereken bir alanın olduğunu söyledi. Bu alanın evin bahçesindeki küçük bir bölümü içerdiğini söyleyen Şahin, "Belediye olarak imar planına uygun olarak bahçe duvarını birbuçuk metre kadar geriye çekmesini talep ettik. Yırcalı ailesi bunu kabul etmeyince bu defa bedel ödeyerek kamulaşatrıma kararı aldık ve raicinin üzerinde bir rakam teklif ettik, ancak, bunu da kabul etmediler" dedi.

'MANZARAMIZ BOZULACAK'
Ailenin Büyükşehir Meclisi'ne de dilekçe vererek söz konusu kavşağın civardaki binaların manzarasını bozacağını belirten Avukat Şahin, "Belediye Meclisinin 17 Eylül 2015 tarihli toplantısında bu itiraz oy birliği ile reddedildi. Nihayet İdare Mahkemesi de Rona Yırcalı ve ailesinin kamulaştırma kararının iptaliyle ilgi yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Böylelikle Büyükşehir Belediyesinin kavşak projesini engelleme çabası sonuçsuz kaldı. Yargıya intikal eden bu konuyla ilgili İdare Mahkemesi Türk Milleti adına verdiği bu karar ile Büyükşehir Belediyesinin haklı olduğuna hükmetti" diye konuştu.

Yazar: Haberci
balıkesir hastane kavşağı yırcalı ailesi mahkeme
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı