Sırbistan'da ilk kez çocuk bayramı kutlandı

Sırbistan'daki çocuklar ilk kez bayram kutladılar. Pek çok dini cemaati bir araya getiren etkinliğe katılanlana kraliyet ailesinden prens hediyeler dağıttı.

Sırbistan'da ilk kez çocuk bayramı kutlandı

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta ilk kez çocuk bayramı kutlandı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) da destek verdiği bayramda, pek çok dini cemaat hazır bulundu. 

Sırbistan İslam Birliği organizasyonunda TİKA desteği ile gerçekleştirilen festival, farklı din ve kültürlere mensup çocukları bir araya getirdi. Kurban Bayramı vesilesiyle Belgrad’da gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Boşnak çocuk grupları ilahi dinletisi ile bölgenin Bayram kültürünü tanıtıcı küçük bir piyes sergilerken, Sırp çocuk grubu ise bale gösterisi gerçekleştirdi. 

PRENS HEDİYELER DAĞITTI
Aynı coğrafyada yaşayan farklı kültürlerin birbirini tanımasını sağlayan etkinlik çerçevesinde Bayramın birleştirici ve bütünleştirici rolüne vurgu yapıldı. Festivale katılan çocuklara Sırbistan Kraliyet ailesinden Prens Aleksandar Karadordevic ile Prenses Katarina tarafından hediyeler dağıtılırken, katılımcılara bayram geleneklerine uygun şekilde ikramda bulunuldu. Program kapsamında Bosna Hersek’in en iyi çocuk  şarkıcısı Neyra Brka yöresel parçalarını seslendirdi.

FARKLI DİNLER BULUŞTU
Farklı dini cemaatlerin temsilcilerinin de katıldığı organizasyonda, Türkiye Büyükelçisi Kemal Bozay, hükümet temsilcileri, farklı ülkelerin Büyükelçileri ile birlikte Sırbistan Prensi ve Prensesi de yer aldı. Sırbistan basınında geniş yer bulan program çerçevesinde yapılan konuşmalarda farklı kültürler arasındaki hoşgörü ile birlik ve beraberliğe vurgu yapılırken, verilen destekten ötürü TİKA’ya teşekkür plaketi sunuldu.

Yazar: Haberci
Sırbistan çocuk bayramı tika faaliyetleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı