Eskişehir'e doğalgazı getiren Aydın Arat anıldı

Eskişehir'in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve doğalgaz projesiyle şehri hava kirliliğinden kurtaran Aydın Arat, ölümünün 18'inci yılında anıldı.

Eskişehir'e doğalgazı getiren Aydın Arat anıldı

1994 yılında Eskişehir'in ilk Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Aydın Arat, mezarı başında anıldı. 3,5 yıl görev yapan ve bundan 20 yıl önce hayata geçirdiği doğalgaz projesiyle Eskişehirli'nin temiz hava almasını sağlayan Arat'a dualar edildi. 

Eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından merhum Aydın Arat, vefatının 18. yıl dönümünde Asri mezarlığında bulunan kabristanı başında dualarla anıldı. Aydın Arat’ı anma törenine eşi Ayfer Arat, oğlu Kürşat Arat, kardeşi Orhan Arat, aile yakınları, sevenleri ve Büyükşehir Belediyesi çalışanları katıldı.

HAVA KİRLİLİĞİNİ ÖNLEMİŞTİ
Büyükşehir olmasının ardından Eskişehir'in ilk Başkanı seçilen Aydın Arat, 1997 yılında vefat etmişti. Arat, Eskişehir için bugün büyük önem arz eden doğalgaz projesinin mimarlarından. Arat, hava kirliliğinde Türkiye'nin ilk üç şehri arasında bulunan Eskişehir'de doğalgaz projesini hayata geçirmiş, yaşanan hava kirliliğine kesin ve kalıcı çözüm bulmuştu. 

RAYLI SİSTEM PROJESİ
Kısa görev süresinde, şehrin gelişimini sağlayabilecek yeni ve büyük projeler gerçekleştiren Arat, 33 mahalleyi o dönemler altyapıya kavuşturmuş ve Sultandere Toplu Konut Projesi'nin de devamını getirtmişti. Arat ayrıca bugün binlerce kişinin kullandığı Hafif Raylı Sistem Projesi'ni de hazırlatmıştı. 

Aydın Arat'ın eşi Ayfer Arat, anma programına katılanların taziyelerini bir kez daha kabul etti. 

Yazar: Haberci
aydın arat anma eskişehir ilk başkanı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı