Mevzuatta engel var ceza nasıl yazılacak?

Trafikte vatandaşların ihbarının kabul edilmesi için yasal zemin hazır olmamasına rağmen, bazı kurumlar reklam yapmaya devam ediyor.

Mevzuatta engel var ceza nasıl yazılacak?

Kayseri Valiliği bir açıklama yaparak, trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin akıllı telefon uygulaması WhatsApp ile ihbar edilebileceğini duyurdu. Fakat Türkiye'de, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlemeye yetkili görevliler, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda belirtiliyor ve vatandaşın ihbarının ceza kabul edilmesi yasal olarak görünmüyor. 

İstanbul'un ardından Kayseri’de de, trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin vatandaşlarca ihbar edilmesi için bir hat kuruldu. Kayseri Valisi Orhan Düzgün, WhatsApp uygulaması üzerinden 0 530 89 80 155 ve 0 532 06 80 154 nolu telefonlara kural ihlali yapan sürücülerin ihbar edilmesini istedi. Düzgün, trafikte kural ihlali yaptığı video veya fotoğraf kaydıyla tespit edilen araçların görüntülerinin, Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmesi ile vatandaşların can ve mal güvenliğinin artırılacağını söyledi. 

VALİ VATANDAŞTAN İHBAR İSTEDİ
Uygulamaya vatandaşların desteğini beklediklerini söyleyen Vali Düzgün, "İhlalin yapıldığı yer ve zaman bilgileriyle birlikte WhatsApp uygulaması üzerinden 0 530 89 80 155 ve 0 532 06 80 154 nolu telefonlara iletmeleri halinde Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Trafik Şubesi tarafından cezai işlem uygulanmak üzere gerekli değerlendirme yapılacaktır. Vatandaşlarımız evlerinden, işyerlerinden, balkonlarından veya yaya olarak yürürken şahit oldukları trafik kurallarına uymayan, kırmızı ışıkta geçen, aşırı sürat yapan, trafiği ve vatandaşlarımızın güvenliğini tehlikeye düşüren ya da aşırı gürültü yapmak suretiyle başkalarını rahatsız eden araçların görüntülerini Emniyet Müdürlüğü’ne ait söz konusu cep telefonlarına iletmeleri halinde trafik birimlerimizce gerekli değerlendirmeler yapılarak gerekiyorsa cezai işlemler uygulanacaktır" dedi.

İZMİR'DE EMNİYET MEVZUAT UYARISI YAPMIŞTI
Fakat daha önce de kupurhaber.com da yer alan haberde vatandaşın online ihbarının Emniyet Müdürlüğü'nden gelen yazıyla değerlendirilmediği yer almıştı. Emniyet'in gönderdiği yazıda, "Trafik kural ihlalinde bulunan sürücüler ve araçlar hakkında trafik kural ihlallerini tespit etmeye ve bu tespitlere ilişkin olarak Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlemeye yetkili görevliler, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 6/b, 114/2 ve Ek 6. maddelerinde hüküm altına alınmıştır. Bu nedenlerlen dolayı yukarıda belirtilen yetkili kişiler tarafından yapılan tespitlere istinaden, Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlemesi mevcut mevzuat açısından uygun olmadığından, e mailinize istinaden trafik cezası uygulanması mümkün olmamaktadır" denilmişti.

Yazar:
online ihbara ceza mevzuat engeli
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.