Tunuslulara arıcılık ve tavukçuluk eğitimi

TİKA, Tunus'ta yaşayan vatandaşlara arıcılık ve tavukçuluk eğitimi verdi. Projede hak sahibi olanlara da ekipman desteği verildi.

Tunuslulara arıcılık ve tavukçuluk eğitimi

Başbakanlığa balğı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tunus'taki kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara yönelik hayata geçirilen Arıcılık ve Tavukçuluk Projesi meyvelerini vermeye başladı. Proje kapsamında 60 aileye tavukçuluk ve 20 aileye de arıcılığın teorik ve pratik eğitimi verildiği duyuruldu.

Kadınların tarımsal alandaki becerilerini artırmak için TİKA tarafından gerçekleştirilen projelerde Tunus’ta proje hayata geçirilmişti. Özellikle kırsal alanda yaşayan kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak kadının rolünün güçlendirilmesine katkı vermeye devam edilen proje kapsamında, bu kişilere Bal Arıcılığını Destekleme Projesi ve Tavukçuluk Projesi kapsamında eğitimler verildi. 

YOKSUL KADINLARA EĞİTİM
Yerel partner kuruluşlarla birlikte gerçekleştirilen projelere Tunus Tarım Bakanlığı da destek verdi. Arıcılık projesi kapsamında 60 aileye, tavukçuluk projesi ile de 20 aileye teorik ve pratik eğitim verildi. Eğitimlerin ardından düzenlenen törene Manouba Valiliği, Tunus Tarım Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürlüğü, Tarım Bakanlığı Kırsal Kadınları Destekleme Ofisi Başkanlığı, Tarım Bakanlığı yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları katıldı. 

EKİPMAN DESTEĞİ DE VERİLDİ
Sertifika töreninin ardından hak sahiplerine proje ekipmanları teslim edildi. Törende açıklamalarda bulunan TİKA Tunus Program Koordinatörü Muhsin Balcı, tarımsal alanda iş gücünü gelire dönüştürebilen kadınların sayısının artırılması ve girişimciliklerinin teşvik edilmesi amacıyla yürütülen projeler ile birlikte kırsal alanda kadınların konumunun iyileştirilmesi hedeflendiğini söyledi. 

Tunus Tarım Bakanlığı Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü ve Tarım Bakanlığı Kırsal Kadınları Destekleme Ofisi Başkanlığı yetkilileri de Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür ederek Tunus Halkının yanında yer almaların dolayı memnuniyetlerini ifade ettiler.

 

 

 

 

 

Yazar: Haberci
tika tunus faaliyetleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı