Devlet hibe damızlık koç dağıttı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, yetiştiricilere yüzde 80'i hibe desteğiyle damızlık koç dağıtımı yapmaya başladı.

Devlet hibe damızlık koç dağıttı

Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) kapsamında Samsun'daki yetiştiricilere hibeli damızlık koç dağıtımı yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2014 yılında başlattığı DOKAP kapsamında damızlık erkek hayvan alımına yüzde 80 hibe desteği verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda, 2015 yılı için damızlık koç talebinde bulunan Atakum, Bafra, Canik, Çarşamba, Havza, Ladik, Salıpazarı, Tekkeköy, Vezirköprü, Terme ve Yakakent ilçelerinden 32 yetiştiriciye 126 adet Bafra ırkı damızlık koç dağıtımı yapıldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürü Kadir Güven, proje kapsamında dağıtılan damızlık koçların maliyetinin yaklaşık 189 bin TL olduğunu söyledi. Damızlık koçlar için ödenen paranın yüzde 80’inin bakanlık tarafından hibe olarak verildiğini yüzde 20’sinin de yetiştiriciler tarafından karşılandığını söyledi.

Projenin başladığı 2014 yılından bugüne kadar Bafra ırkı 186 adet ve Karayaka ırkı 54 adet olmak üzere toplam 240 adet damızlık koç dağıtımı gerçekleştiği bildirildi. Dağıtımı yapılan damızlık koçların gerekli test ve aşıları yapılarak yetiştiricilere teslim edildiğine dikkat çekildi. 

Yazar: Haberci
üretici koç desteği hibe hayvan yardımı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı