Sağlık reformunda Türkiye model oluyor

Afganistan'da yapılacak sağlık çalışmalarında Türkiye'nin alanda yaptığı reform niteliğindeki değişiklikler model alınacak.

Sağlık reformunda Türkiye model oluyor

Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Sağlık Bakanlığı katkılarıyla Afganistan'dan gelen üst düzey heyet, Türkiye’de sağlık alanında incelemelerde bulundu.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı, Türkiye'ye gelen Afganistan üst düzey sağlık heyeti için bazı programlar yaptı. Afganistan Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı Enayetullah Babür Farahmand’ın Başkanlığında, 4 Milletvekili ile bakan danışmanları Sağlık Bakanlığı’nın muhtelif kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti.

TÜRK-AFGAN İLİŞKİLERİ
Sağlık Bakanlığı Uluslararası Sağlık Politikaları Daire Başkanı Dr. Selami Kılıç Türkiye’deki sağlık sistemi reformu hakkında sunum yaptı. Sunumdan hemen sonra Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dr. Gül Ateş, Türkiye sağlık turizmi ile ilgili bilgi verdi. Afganistan Parlamentosu Sağlık Komisyonu Başkanı Enayetullah Babür Farahmand, ziyaretteki amaçlarının sağlık alanında Türk yetkililerden bilgi almak olduğunu ifade etti. Farahmand, Türk ve Afgan halkı arasında geçmişten gelen dostluk ilişkilerinin olduğuna dikkat çekerek, “Zor günlerde ve zor şartlarda birbirlerini desteklemişlerdir. Dost ve kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti sağlık, eğitim, askeri ve diğer alanlarda halkımızı desteklemiştir” dedi. 

250 HASTA TEDAVİ EDİLİYOR
Türkiye’nin Afganistan’a yaptığı yardımların devam ettiğinin altını çizen Farahmand, yardımların özellikle sağlık alanında yapıldığını kaydetti. Farahmand, Afganistan’da tedavi imkanı bulamayan hastaların Türkiye’ye geldiğini belirterek, yılda ortalama 250 hastanın bu şekilde tedavi olduğunu anlattı. Farahmand, "Buradaki yetkililerinden önemli bilgiler almış olarak ülkemize döneceğiz. Sosyal Güvenlik Kurumu gibi bir kurum Afganistan’da yok. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun uygulamalarını örnek alarak ülkemizde uygulamak istiyoruz” diye konuştu. 

TİKA ve Afganistan Sağlık Bakanlığı arasında sürdürülen reform çabaları ve Türkiye’nin tecrübelerinin Afganistan’a transfer edilmesi amacıyla daha önce de TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ve Parlamento ile Bakanlık yetkilileri arasında görüşmeler yapılmıştı. Bu çalışma ziyaretinden sonra yapılması gereken çalışmalar daha da netleşmiş olacak ve Türkiye Cumhuriyeti her konuda olduğu gibi sağlık alanında da dost ve kardeş ülke Afganistan’ın yanında yer alacak.

Yazar:
tika afganistan
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı