Sütcü Başkan'dan 'Sütü marka yapma' önerisi

Süt İşletmesi ortağı olan Balıkesir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, üretilen sütün azlığından yakınarak, "Üretimi artırmalı ve sütümüzü dünya markası yapmalıyız" dedi.

Sütcü Başkan'dan 'Sütü marka yapma' önerisi

Balıkesir'de başlatılacak olan 'SÜB Üyeleri ile Güçleniyor' projesinin tanıtım toplantısına katılan Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, şehirdeki işletmelerden çıkan sütün azlığına dikkati çekerek, modern teknolojik aletler kullanılmasını önerdi. 

Balıkesir Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği’nin (SÜB) hazırladığı, 'SÜB Üyeleri İle Güçleniyor' projesinin tanıtım toplantısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın katkısıyla gerçekleşti. Birliğe bağlı üreticilerin kaliteli süt üretmesini sağlayacak projenin açılışında konuşan Birlik Başkanı Cihat Şimşek, "Balıkesir’in idaresini, sanayisini, ticaretini, tarım ve hayvancılığını bilen Başkanımız, biz sektörümüzle ilgili eksiklikleri kendisine iletmeden bize hep yardımcı oldu. Süt soğutma tankı dağıtarak üreticilerimize destek oldu. Ayrıca tohum selektör makinesi, polen tuzaklı kovan altlığı destekleriyle üreticinin yanında olduğunu gösterdi" dedi. 

TARIM VE HAYVANCILIĞA 1,8 KATRİLYON TL
Gıda Tarım ve Hayvancılık Balıkesir İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş da, 2002 yılından bu yana merkezi hükümetlerin Balıkesir’e tarım ve hayvancılık alanında sağladığı kaynağın 1.8 katrilyon TL tutarında olduğunu söyledi. Erdurmuş, “Bizim büyük bir şansımız var. Belediye başkanımız, tarımın içerisinden gelmesinden dolayı gerçekten biz düşünmeden üreticileri düşünerek ne ihtiyaç varsa onu yapıyor. Bu katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

EN ÇOK SÜT ÜRETEN 3 İLDEN BİRİYİZ
Balıkesir çiftçisinin eğitilerek süt üretiminde kaliteyi ve miktarı arttıracak projenin önemine dikkat çeken Başkan Uğur ise, rekabetin üretici lehinde gelişmesine katkı sunduğu için projeye destek veren kuruluşlara teşekkür etti. Balıkesir’in 750 ton süt üretimiyle Türkiye’de en çok süt üreten ilk üç il arasına girdiğine dikkat çeken Başkan Uğur, kaliteli süt üretimin arttırılması gerektiğini vurguladı. 

PLAKAMIZ 10 HERŞEY DE 10 NUMARA OLSUN
Tarım ve hayvancılık alanındaki teknolojik gelişmelerin üretimi olumlu etkilediğine işaret eden Başkan Uğur, "Balıkesir’de işletmelerde 5-6 hayvan var ve günde 10-12 litre süt alınıyor. Bu rakam Hollanda’da hayvan başına 30-35 litre. Ben de bir süt üreten işletmenin ortağıyım. Bizim işletmede bir hayvandan günlük 33 litre süt alınıyor. Balıkesir’de tarım ve hayvancılıkta modernizasyona gitmemiz lazım. Artık tarım ve hayvancılıkta en modern teknolojiler kullanılıyor. Biz üreticiler eğer bu teknolojiyi kullanmazsak geride kalırız. Balıkesir’in zeytinyağı gibi Balıkesir’in sütünü de dünya markası yapmalıyız. Plakamız 10, inşallah her şeyimizde 10 numara olacak" dedi.

Başkan Uğur, toplantı öncesi kapıda karşılandı.

Yazar: Haberci
süt üretimi nasıl artırılır balıkesir süt üretimi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı