Sudanlı sağlıkçılara Türkiye'de eğitim

Türkiye'ye gelen Sudanlı sağlıkçılar, bazı hastanelerde branşlarına göre eğitim aldı. Ülkelerine dönen sağlıkçılar, eğitimlerini orada hayata geçirecek.

Sudanlı sağlıkçılara Türkiye'de eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Güney Sudan'dan gelen sağlıkçılara yapılan işbirliği kapsamında bazı hastanelere eğitime gönderdi. 

TİKA, Sağlık ve Dışişleri Bakanlığı'nın koordinasyonundaki eğitim programı Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapıldı. Mesleki bilgi ve becerilerinin artırılması amacıyla Güney Sudanlı uzman, hemşire, laboratuvar ve ameliyathane teknisyeni toplam 8 sağlık personeline farklı branşlarda eğitimler verildi. 

2011'de bağımsızlığını ilan eden Güney Sudanın ihtiyaç duyduğu uzman personelin yetiştirilmesine katkı sağlayan TİKA, Sağlık Bakanlığı ile bir çalışma başlatarak, Dışişleri Bakanlığı koordinasyonunda ilk grubu Türkiye'ye getirmiş oldu. Eğitimlerini tamamlayan sağlık personeli, törenle sertifikalarını da aldı. Törene, TİKA yetkilileri, Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve eğitimlerini tamamlayan sağlık personeli katıldı. Eğitim programının Ankara’daki son gününde yapılan tören ardından Başkent’ten ayrılan kursiyerler; İstanbul’da düzenlenen kültürel gezilerden sonra ülkelerine geri döndü.

Başlatılan eğitimler kapsamında Güney Sudan’dan ikinci bir grubun daha yakında Türkiye'ye gelerek benzer eğitimlerden alacağı bildirildi.

Yazar: Haberci
tika güney sudan sağlıkçılar eğitim
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı