Savaş mağduru aileler sıhhate kavuşuyor

Afganistan'ın Kunduz kentinde çıkan çatışmalardan kaçan ailelere TİKA tarafından sağlık tedavisi uygulanıyor. TİKA, ailelere gıda, giyim ve battaniye yardımı da yapıyor.

Savaş mağduru aileler sıhhate kavuşuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan'ın Kunduz kentinde çıkan çatışmalardan kaçarak Mezar-ı Şerif şehrine sığınan aileleri sağlık taramasından geçiriyor. Ailelerin çocuklarına hastalıkları ilgili müdahale eden TİKA ekipleri, günlük ihtiyaçları için yardımda da bulunuyor. 

Afganistan’daki iç savaş, ülkenin kuzeyindeki şehirlere sıçradı. Çıkan çatışmalarda pek çok sivil vatandaş öldü ve ölmeye devam ediyor. En yakınlarını kaybeden aileler ise can telaşıyla ülkelerini terkediyor. Bu kapsamda Mezar-ı Şerif şehrine sığınan 261 aile Mezar-ı Şerif Havalimanı yakınındaki Hacılar için tahsis edilen kamp alanına yerleştirildi. 1943 mültecinin ikamet ettiği kampta TİKA tarafından organize edilen genel sağlık taraması gerçekleştirildi. 

TİKA tarafından işletilmekte olan Şibirgan Afgan-Türk Dostluk Çocuk Hastanesi personelinden 6 doktor, 3 hemşirenin görev aldığı sağlık taramasında kampta bulunan hasta ve yaralılardan 600 kişi muayene edilerek tıbbi yardım yapıldı. Muayene için gelenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan müteşekkil olduğu gözlendi. Bu ailelere TİKA tarafından sadece sağlık yardımı değil; gıda, giyim, battaniye yardımları da yapılmakta ve yaralı, mağdur, yardıma muhtaç insanlara vakit geçirmeden müdahale edildiği bildirildi. 

 

 

 

Yazar: Haberci
tika afganistan tika sağlık taraması
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı