İlkler hep Bera bin-i Mağrur'a nasip oldu

Öldükten sonra yüzü Kabe'ye döndürülen ilk kişi olan ve Peygamber Efendimiz tarafından kabri başında ilk kez namazı kılınan sahabe Berâ bîn-i Mağrur'u (R.A.) tanıyor musunuz?

İlkler hep Bera bin-i Mağrur'a nasip oldu

İslâmiyet’ten önce Medine şehrinde yaşayan Hazrec kabilesinden olan, Kur'an-ı Kerim'de Allah'ın kendilerinden hoşnut olduğunu bildirdiği Ensar'ın reislerinden Berâ bîni Mağrur (R.A.) bazı ilklere tanıklık etti. 

Medine'ye hicretten sonra Müslümanları ve Hz. Peygamberi koruyan Hazrec kabilesinden Berâ bîni Mağrur, Hac mevsiminde bir vaatte bulunuyor. "Ey Allah'ın sevgili kulu Hz. Muhammed, hac mevsiminde Mekke'ye geleceğim" diyor, fakat çok geçmeden hastalanıp yatağa düşüyor. Ölüm döşeğinde ailesine, "Rasulüllah'a olan vaadim dolayısıyla beni Kâbe’ye çeviriniz. Çünkü, ben, O’na gelmeği vâdetmiştim" diyen Berâ bîni Mağrur (R.A.) mezara defnedilirken Kâbe’ye yöneltilen ilk kişi olarak İslam tarihindeki yerini alıyor. 

İLK KEZ KABİR BAŞINDA NAMAZ
Peygamber Efendimiz (S.A.V), Medîne’ye gelince eshabıyla birlikte Berâ bîni Mâğrur’un kabrine gidiyor. Saf bağlayıp cenaze namazı kılan Efendimiz, "Allahım! Onu yarlığa. Ona rahmet et ve ondan hoşnud ol” diyerek dua ediyor. Ensar nakiblerinden ilk vefat eden Berâ bîni Mağrur, Efendimizin kabri başında cenaze namazı kıldırdığı ilk kişi olarak biliniyor. 

İŞİTTİK VE İTAAT ETTİK
Berâ bîni Mağrur (R.A.) Hz. Muhammed (S.A.V.) ile Medineli bir topluluk arasında yapılan biatta da ayaka kalkalarak, "Hamdolsun o Allâh’a ki, bizi Muhammed’le (S.A.V) şereflendirdi ve sevgili kıldı. Biz, Allâh’a ve Rasûlüne (S.A.V) davet edilenlerin ahiri, bu davete icabet edenlerin ise, ilkiyiz. Allah’ın ve Rasulü'nün (S.A.V) davetine icabet ettik. İşittik ve itaat ettik. Ey Evs ve Hazrec cemaatı! Allah, sizi dini ile şereflendirdi. Eğer, dinleyip itaat etmeği ve yardımlaşmağı memnuniyetle kabullendinizse, Allâh’a ve Rasûlü’ne(S.A.V) itaat ediniz" diye haykırdığı ifade ediliyor.

KABRİ ŞERİFİ MEDİNE'DE
Berâ bîni Mağrur'un (R.A.) kabri şerifi, Medine'nin Avali semtindeki şimdiki Zehra Hastanesi'nin arka kısmında bulunuyor. 

Yazar:
kabri başında namaz kılınan ilk kişi yüzü kabeye çevirilen ilk kişi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.