Ankara Savaşı'nı panorama müzede hissedin

Ortaçağ tarihinin en kanlı çarpışmalarından olan 1402 yılındaki Ankara Savaşı, panorama halinde vatandaşların ziyaretine açıldı.

Ankara Savaşı'nı panorama müzede hissedin

1402 yılında Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Timur arasında Ankara'nın Çubuk Ovası'nda yaşanan Ankara Savaşı, panaromada canlandırıldı. Panoramanın açılışı protokolün katılımıyla gerçekleşti.

Çubuk Belediyesi tarafından Çubuk Şehir Müzesi’nin içerisinde Ressam Halil Basri Uluğ’ya hazırlattırılan 1402 Ankara Savaşı Panoraması törenle açıldı. Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, ilk kez Ankara Savaşı’nın bu denli araştırıldığını ve görsel anlamda bir üç boyutlu maketinin panorama şeklinde oluşturulduğunu söyledi. Daha büyük bir çalışmanın Yıldırım Beyazıt Üniversite alanında yapılmasının planlandığını söyleyen Başkan Acehan, tüm Başkentlileri müzeye davet etti.

GELECEK NESİL HATIRLAYACAK
Çubuk'un tarihinde pek çok önemli hadiseye ev sahipliği yaptığını belirten Başkan Acehan, "Bunların hepsini zaman içersinde açığa çıkarmayı kendimize görev edindik. Bu tarihi animasyonun da nesiller boyu yaşatılmasını diliyorum. Yeni nesillerimizin Ankara Savaşını hatırlamaları ve sonuçlarını unutmamaları açısından da sık sık ziyaret etmelerini istiyorum. Animasyonun Çubuk’umuza tarihi ve kültürel değerlerini hatırlatması açısından hayırlara vesile olmasının diliyorum" dedi.

ÜCRETSİZ ZİYARET OLANAĞI
Sanatçı Ressam Halil Basri Uluğ ve ailesi tarafından yaklaşık 1 yılda tamamlanan eser, Çubuk'un haritası çıkarılarak 12 metrekarelik bir zemine oturtuldu. Savaşa katılan tüm askeri birlikler ve savaşta kullanılan malzemeler yaklaşık 10 bin figürde canlandırıldı. Tarihi süreçten esinlenerek oluşturulan panorama, ses ve ışık efektleriyle de ziyarete gelenlere unutulmaz bir atmosfer yaşatıyor. Oluşturulan panaromanın pazar hariç tüm günler ücretsiz olarak ziyaret edilebileceği bildirildi.

Müzenin açılış kurdelesini Belediye Başkanı Acehan'ın yanı sıra Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Yıldırım Beyazıt Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, Ressam Halil Basri Uluğ kesti.

Yazar:
ankara savaşı panoraması çubuk belediyesi çalışmaları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı