Yeşilırmak'taki ölüm acı gerçeği ortaya çıkardı

Yeşilırmak'ta akıntıya kapılan gencin cesedine günler sonra ulaşıldı. Olay, AFAD'ın Su Altı Arama Kurtarma Ekibi'nin olmadığını ortaya çıkardı. Başkan isyan etti.

Yeşilırmak'taki ölüm acı gerçeği ortaya çıkardı

Amasya'da bir otomobilin Yeşilırmak'ın sularına yuvarlanmasıyla birlikte bir kişi araçtan çıkıp, akıntılara kapıldı. Günlerdir yapılan arama çalışmaları sonuç vermedi. Cansız bedeni kıyıya vurdu. AFAD'ın Su Altı Arama Kurtarma Ekibi'nin olmamasına Belediye Başkanı Cafer Özdemir, sitem etti. 

AMATÖR RUHLA MÜDAHALE ETTİK
Amasya'nı Hacılar Meydanı Mahallesi'nde 10 Ekim'de yaşanan kaza sonucu bir otomobil Yeşilırmak'a yuvarlandı. Olayın görülmesiyle birlikte çevredeki vatandaşlar, yardım için koştu. Belediye olay yerine Arama Kurtarma ekibini gönderdi. Bu sırada bir kişinin cesedinin ırmağa kapıldığı belirlendi. Günlerdir ırmakta tecrübesi olmayan ekipler arama yaptı. Bunu Belediye Başkanı Özdemir, "Bu tip talihsiz olaylara Belediye olarak amatör ruhla da olsa müdahale etmekteyiz. Yakın bir tarihte ekibimizin bilgi donanım eksikliğini giderebilmek amacıyla 10 kişilik Arama Kurtarma Ekibimiz Antalya’da eğitim görmüşlerdir" sözleriyle belirtti. 

AFAD'IN GÖREV TANIMINI HATIRLATTI
Başkan Özdemir, AFAD İl Müdürlüğü'nün yeterli ekibinin olmamasına ise isyan etti. Daha önceden her türlü donanım malzemesi tedarik edilmesine rağmen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Su Altı Arama Kurtarma personelinin olmadığını öğrendiğini belirten Başkan Özdemir, "Kuruluş amacı içerisin de her türlü doğal afet ve bu tip olaylarda halkımızın ve kazazedenin yanında olması gereken AFAD bünyesinde böyle bir biriminin bulunmamış olması bizi endişeye sevk etmektedir. Asıl görev tanımı içerisinde her türlü afete müdahale etmesi gereken kurumlarımızın da bu konuda üzerlerine düşen görevleri yapacaklarını umut ediyoruz" dedi. 

Akıntıya kapılan gencin cesedi günler sonra Yeşilırmak Köprüsü'nün altında kıyıya vurmuş halde bulundu. 

Editör Notu: Belki de AFAD bünyesinde oluşturulacak bir ekiple, bu genç hayatta kalmış olacaktı. 'Takdir-i ilahi' elbet, tedbiri de elden bırakmamak gerek. Hele ki ırmak, göl ve deniz gibi oluşumların olduğu bölgelerde, Su Altı Arama Kurtarma Ekibi'nin olmaması düşündürücüdür. İlgili kurumları eksikliklerini bir an önce tamamlamasını ve yeni can kayıplarının yaşanmamasını arzuluyoruz. 

Yazar: Haberci
amasya yeşilırmak yeşilırmak boğulma afad ekibi yetersiz
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı