HDP'nin '128 ölü' açıklamasında dikkat çeken detay

HDP, Ankara'daki patlamanın ardından yaptıkları '128 kişi öldü' açıklamasını düzeltip, özür diledi. HDP için 128 bakın neyi ifade ediyor. Şok detay.

HDP'nin '128 ölü' açıklamasında dikkat çeken detay

Ankara'daki patlamanın ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gözyaşları içerisinde, "Şu ana kadar 128 yoldaşımızı yitirdik" demişti. HDP, 'Sayıyı hatalı verdik" deyip özür diledi. Demirtaş'ın açıklamasındaki 128 sayısı, geçtiğimiz günlerde çıkan olaylarda 128 HDP binasının ateşe verilmesini akıllara getirdi. Neden '128 ölü' dediği kamuoyunca merakla bekleniyor.

KRİZ MASASI ÖZÜR DİLEDİ
HDP'den yapılan açıklamada, oluşturdukları Kriz Masası'na gelen verilere dayanarak paylaşılan 128 kişinin yaşamını yitirmesini bilgisine netlik kazandırdı. Açıklamada, yaşanan olayın ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi almakta sıkıntı ve engel yaşandığı belirtildi. Farklı kurumlardan Kriz Masası'na gelen bilgilerin de değerlendirildiği ve tam kayıp sayısının açıklanmasının zorlaştığı ve sayılarda hata olduğunun anlaşıldığı belirtildi. "Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz" ifadelerine yer verilen açıklamada, can kayıplarının daha fazla artmaması, kimlik tespiti ve cenaze defin işlemlerinin de bir önce tamamlanması istendi. 

İSİM İSİM LİSTE VERİLMİŞTİ
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Yüreğimiz yanıyor. Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik. Yüzlerce yaralı kardeşimiz var. Dün akşamdan bu yana cenazelerimizi aileleriyle birlikte sonsuzluğa uğurlamaya başladık" demişti. HDP Kriz Masası da, 120 kişinin isimlerini yayınlamıştı.

128 HDP BİNASINA SALDIRI
Öte yandan geçtiğimiz günlerde ülke genelinde çıkan olaylarda HDP binalarına saldırılar yapılmış, masa ve sandalyeleri yakılmıştı. İstifa eden dönemin HDP'li Bakanı Ali Haydar Konca, Türkiye genelinde 128 HDP binasında ciddi manada hasar olduğunu açıklamıştı.     

Yazar:
hdp patlama açıklaması HDP 128
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı