Sel baskınlarını tarihe gömecek proje

Sel baskınlarının önüne geçmek için hazırlatılan projeyle, yerin 10 metre altından mikro tüneller yapılıp, sel suyunun başka bir alana deşarjı sağlanacak.

Sel baskınlarını tarihe gömecek proje

Uşak Belediyesi, kentteki bazı caddelerde oluşan sel baskınlarının önüne geçmek için bir proje hayata geçirmeye hazırlanıyor. 'Tarihin en kapsamlı projesi' sloganıyla hayat bulacak çalışmayla yerin altından sel suları başka bir alana boşaltılacak. 

Sağanak yağışların başladığı şu günlerde, olası bir sel baskınlarına karşı ilgili kurumlar adımlar atmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Uşak Belediyesi. Belediye Başkanı Nurullah Cahan, adeta çileye dönüşen sel baskınları için proje hazırlattırdı. 
Yağmur suyu hattı yapımı için İller Bankası ile proje yapım işlemleri tamamlandı. Belediye kısa süre sonra ihale sürecini başlatacak. 

SEL SORUNU KONUŞULMAYACAK
Projeyle yağmur suyu İzmir-Ankara Karayolu üzerinden yerin 10 metre altından mikro tünel sistemiyle 1.40 metre çapında borular vasıtasıyla Akkuş deresine deşarj edilecek. Bu sayede Hakkı Yağcı Caddesi, Dere Sokak ve Küçük Çarşı bölgesindeki sel baskını sorunu tarihe gömülecek. Uşak’ta artık bir daha sel sorununun konuşulmaması adına var güçleri ile çalıştıklarını söyleyen Başkan Cahan, sorunun ana kaynağını tespit ettiklerini ve hızla proje hazırladıklarını ifade etti. 

AMACIMIZ ÇİLEYİ SONLANDIRMAK
Belediyenin amacının hizmet üretmek olduğunu belirten Nurullah Cahan, "Amacımız gereği vatandaşlarımızın çilesini sonlandırmak için kolları sıvadık. Esnafımızın, vatandaşımızın halini görüyorduk. İnşallah bu projeyle artık ev ve işyerlerinde baskınlar yaşanmayacak" dedi.

Yazar: Haberci
uşak belediyesi çalışmaları sel baskın projesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı