Eski Seka Fabrikası bilim üretim üssü oldu

Kapatılan eski Seka Kağıt Fabrikası, TÜBİTAK ve Kocaeli Belediyesi'nin işbirliğiyle restore edilerek, Bilim Merkezi oldu. Şimdi tüm Türkiye'ye yerli düzenek üretiliyor.

Eski Seka Fabrikası bilim üretim üssü oldu

Türkiye'de kağıt sanayiinde yatırım ve planlamalar yapan kamu kuruluşu olan SEKA, 1998 yılında özelleştirilmiş ve daha sonra kapatılmıştı. Kocaeli Belediyesi SEKAPARK olarak bölgeyi etkinlik alanı yaptı. Fabrika binası da belediye ve TÜBİTAK işbirliğiyle restore edilerek, Bilim Merkezi haline getirildi. Şimdi Türkiye'deki tüm merkezlerine kendi personeli ile düzenek üretimi yapıyor. 

TÜRKİYE'YE DÜZENEK GÖNDERİLİYOR
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı çalışmalarını yürüten Kocaeli Bilim Merkezi, TÜBİTAK ile ortak bir şekilde yerli bilim düzeneği üretiyor. Kocaeli Bilim Merkezi içerisinde oluşturulan atölyede kendi personeli tarafından üretilen düzenekler öncelikle Kocaeli Bilim Merkezi’nde yer aldı. Yerli düzenek üretme konusunda önemli mesafe kat eden Kocaeli Bilim Merkezi diğer illerde açılan Bilim Merkezleri için de düzenek üretmeye başladı. 

YURT DIŞINA BAĞLILIK AZALIYOR
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncelikle büyükşehirler olmak üzere her ile Bilim Merkezi açma projesiyle hayata geçirilen Kocaeli Bilim Merkezi, Tükiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. TÜBİTAK ile ortak üretimine başlanan yerli düzenekler yurt dışına bağımlılığı azaltıyor. Kocaeli Bilim Merkezi’nde üretilen yerli düzenekler yurt dışından alınan düzeneklere göre yüzde 50 tasarruf sağlıyor. 

Bu kapsamda üretilen bazı düzenekler Kayseri Bilim Merkezi'ne gönderilecek.

Yazar: Haberci
eski SEKA fabrikası kocaeli bilim merkezi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.