Muş'ta filmleri aratmayan gelişmeler

Muş Valiliği, sokağa çıkma yasağının nedenleri, rehineler, ele geçirilen patlayıcılar ve operasyonlar hakkında bilgi verdi. Anlatılanlar, film senaryosu değil gerçek.

Muş'ta filmleri aratmayan gelişmeler

Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Muş Varto'da meydana gelen olaylarla ilgili geniş bir açıklama yaptı. Vali Büyükersoy, son günlerde patlayıcıların ele geçtiği, rehinelerin olduğu, uzun namlulu silahlarla yapılan çatışmalarla ilgili çarpıcı konular anlattı. 

ELEKTRİKLERİ KESTİLER
Muş Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, İl Jandarma Komutanı Jandarma Pilot Kurmay Albay Osman Nuri Çevik ve İl Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan ile kameraların karşısına geçen Vali Vedat Büyükersoy, "15.08.2015 tarihinde Varto İlçemizde akşam saat 21.00 sıralarında 2 TEDAŞ görevlimiz Bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca rehin alınmıştı. İlçede elektrikler tamamen kesildi. Böyle başlayan bir süreç sonunda bu güne gelindi" dedi.

SOKAKLARA MAYIN DÖŞENDİHadiseleri başından itibaren takip ettiklerini ve terör örgütü PKK tarafından cadde ve sokaklara mayınlama ve tuzaklı patlayıcı koyulduğunu tespit ettiklerini söyleyen Vali Büyükersoy, "Söz konusu patlayıcıların ve mayınların imhası esnasında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin zarar görmemesi amacıyla sokağa çıkma yasağı uygulamaya karar verdik. Sokağa çıkma yasağı uygulamaya karar verdiğimiz andan itibaren terör örgütünün döşemiş olduğu mayınların, patlayıcıların ve tuzakların imhası için ne yapabilirizin arayışı içinde girdik. Uzman ekipler getirilerek, imha işlemi yapıldı" diye konuştu. 

ROKETATARLA SALDIRDILAR
Vali Büyükersoy'un açıklaması şöyle: "Bu patlayıcıların bir kısmı 30-40 kg ağırlığında olan ve ciddi şekilde tahribata sebep olacak patlayıcılardı. Biz patlayıcıları imha etmek istediğimizde askerimize ve polisimize patlayıcıları döşeyen, tuzakları kuran terör örgütü mensupları tarafından uzun namlulu silahlar ile ateş edildi. Aynı zamanda roketatar kullanıldı. Ancak hamdolsun ne askerimiz, ne polisimiz bu saldırılarda can ve mal kaybı yaşamadı. Bu bakımdan memnunuz. Vatandaşımızın huzurunu temin etmek için yaptığımız faaliyet neticelendiğinde, bu sabah itibari ile saat 05:00’da sokağa çıkma yasağını kaldırmış bulunuyoruz"

ELE GEÇİRİLEN MÜHİMMATLAR 
"Elde edilenler, yaklaşık 3000-4000 adet kaleşnikof mermisi, 13 adet kaleşnikof silah, 5 adet roketatar, 700 bixi mermisi ve büyük teneke dolusu M16 mermisi ele geçirildi. Orada yine terör örgütünün yola hendek kazarak, kazdıkları hendeklere patlayıcı ve mayın döşeyerek vatandaşımızın can ve mal emniyetini tehlikeye soktukları görülmektedir. Bu olayların Varto ilçesinde devam etmesi, insanların bu ortamda yaşamaya devam etmesi normal bir durum değildir. İşte bu anormal durumu ortadan kaldırmak için jandarmamız ve polisimiz olaya müdahale etmiş ve gereğini yapmıştır"
 
HAYAT NORMALE DÖNDÜ
"Bu çerçevede yapılan operasyonlarda 4 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 terörist ise sağ olarak yakalanmıştır. Konuya ilişkin gereken işlemler adli makamlarca da yerine getirilmektedir. Varto’da hayat normal seyrine girmiştir. Biz, ülkemizin her köşesinde vatandaşlarımızın huzurlu ve güvenli olmasını arzu ettiğimiz gibi Varto ilçemizin de huzurlu ve güvenli olmasını arzu etmekteyiz. Bombaların, mayınların, patlayıcıların olduğu bir yerde huzurdan bahsedemeyiz"

"Ayrıca sosyal medyada bir bayan teröriste ait olduğu iddia edilen nahoş görüntülerle alakalı olarak, söz konusu görüntüyü fotoğraflayan ve paylaşan kişi ya da kişilerin tespiti hususunda idari ve adli soruşturma başlatılmış olup, bu görüntüler gerek Valiliğimizin gerekse kamuoyunun kabul edebileceği görüntüler değildir. Faillerin tespiti halinde gerekli yasal işlem yapılacak ve sorumlular cezalandırılacaktır"

Gazetecilerin soruları üzerine, uzun namlulu silah ve roketatar kullanan örgüt mensubu kişilerin fotoğraflarını gösteren Vali Vedat Büyükersoy, konuyla ilgili adli soruşturma başlatıldığını söyledi.

Yazar:
muş varto olaylar film seti gibi çatışma doğuda pkk sorunu muş valisi Vedat Büyükersoy Varto olayları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.