TİKA Bosna'da cami ve İslam Merkezi açtı

TİKA, Bosna Hersek'te yaptığı eğitim faaliyetlerinden sonra camii ve İslam Merkezi'ni de vatandaşların hizmetine açtı.

TİKA Bosna'da cami ve İslam Merkezi açtı

Başbakanlığa bağlı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bosna Hersek'in Novi Travnik şehrinin ilk camiisini restore etti. Cami yanına İslam Merkezi de açan TİKA, bölgede faaliyetlerini sürdüyor. 

1949 yılında kurulan sanayi şehri Novi Travnik'te genellikle Hırvat ve Boşnakların yaşadığı bölgeye yapılan cami, şehrin ilk camisi ünvanını taşıyor. Müslüman Boşnak halkı TİKA'nın çalışmalarını da yakından takip ediyor. Bu kapsamda, şehrin ilk camiisi 20 bin'den fazla kişinin katıldığı büyük bir törenle açıldı. 

Törene, TİKA Bosna Hersek Koordinatörü Hüseyin Şanlı, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Hüseyin Kavazoviç, Novi Travnik Baş İmamı ve Çarşı Camii'nin İmamı Fahrudin ef. Haselyiç, Novi Travni Belediye Başkanı Refko Lendo, Kuveyt Bağışçıların Temsilcisi Mahmud Necdiy, Travnik Müftüsü Ahmed ef. Adiloviç katıldı. 

Caminin anahtarı İslam Birliği Başkanı Kavazoviç'e teslim edildikten sonra, camide namaz kılındı ve davetlilerle birlikte öğle yemeği yendi. TİKA, Novi Travnik Belediyesi'nde 7 adet okul tamiratını, bir kreşin inşaatını ve donanmasını gerçekleştirmiş ve birçok okula da çeşitli donanımlarda yardımlarda bulunuyor. 

Yazar: Haberci
tika çalışmaları Travnik Camii açılışı
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı