Sultan döneminin kazaziye sanatı yaşatılıyor

Kanuni Sultan Süleyman döneminde ortaya çıkan Kazaziye Sanatı, açılan kurs ile yaşatılmaya çalışılıyor.

Sultan döneminin kazaziye sanatı yaşatılıyor

Kanuni Sultan Süleyman döneminden 2'inci Dünya Savaşı'na kadarki süreçte, ortaya çıkan ve tamamen el işçiliği ile yapılan Kazaziye, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı kursta öğretilmeye başlandı. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş Türk el sanatlarını yaşatmak için düzenlediği kurslara bir yenisini daha ekledi. Tarihi Atalar Evi'nde Kanuni Sultan Süleyman dönemine dayanan kazaziye kursu verilmeye başlandı. Tamamen el işçiliğine dayanan ve gümüş telle örülen Trabzon’a özgü kazaziye kursuna 29 kursiyer katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, tarihi çok eskiye dayanan takı sanatının, öğretilmeye devam edeceğini söyledi. 

Tellerin farklı örgü teknikleri ile bir araya getirilmesine Kazaziye deniyor. Kazaziye sanatında önce saf altın veya saf gümüş ince tel haline getiriliyor. Daha sonra ipek iplik üzerine sıkı bir yay gibi sarılıyor. Kazaziye sanatının ham maddesi olan bu tel, örgü teknikleri ve pürmüz kullanılarak çeşitli takılara dönüştürülüyor.

Yazar: Haberci
kazaziye kursu denizli belediyesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.