Kırgızistan'da eğitime büyük katkı

TİKA, Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te eğitime büyük katkı yaptı. Büyükelçi, öğrencilerden Türkiye ile Kırgızistan arasındaki bağı bu sınıflarda araştırmalarını istedi.

Kırgızistan'da eğitime büyük katkı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yurt dışında yaptığı çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu kapsamda Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te çalışmalar yapan TİKA, bir devlet lisesine bilgisayar sınıfı oluşturdu, çeşitli malzemeler temin etti. 

Aalı Tokonbayev 24 No’lu Devlet Lisesi’ne kurulan Bilgisayar Sınıfı düzenlenen törenle hizmete açıldı. Kırgızistan’da eğitim kalitesinin yükseltilmesi amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında söz konusu liseye TİKA tarafından 22 adet bilgisayar, 1 adet siyah beyaz yazıcı, 1 adet renkli yazıcı, 20 adet tek kişilik öğrenci sandalyesi, 1 adet öğretmen masası, 1 adet öğretmen sandalyesi, 2 adet kitaplık dolap, 3 adet jaluzi, 1 adet yazı tahtası, 20 adet paravanlı bilgisayar masası ve 20 adet bilgisayar koltuğu temin edilerek olarak yetkililere teslim edildi.

Açılışta konuşan Türkiye Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, "Bu sınıfları kullanacak öğrencilerden bir isteğim olacak. Yeni bilgisayar sınıfınızda medeniyeti, dini ve dili bir olan Türk ve Kırgız halkların arasında başka nelerin ortak olduğunu araştırın" dedi. TİKA Bişkek Programı Koordinatörü Seyit Ali Avcu da, Kırgızistan'ın gelişmesi için TİKA'nın gereken yardımı yaptığını yapmaya da devam edeceğini söyledi. 

Bişkek Belediyesi Eğitim Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nikiforova da okulda eğitim gören öğrencilerin dünyadaki teknik gelişmelere ayak uydurması ve eğitimin gelişimine yönelik sağlanan teknik donanımdan dolayı TİKA'ya teşekkür etti. 

Yazar: Haberci
tika çalışmaları kırgızistan bişkek
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı