Belediye'den çiftçiye yem bitkisi desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yarı parasını karşıladığı 577 ton yem tohumu dağıtarak, çiftçiye büyük kolaylık sağladı.

Belediye'den çiftçiye yem bitkisi desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin daha verimli bir üretim yapmasını sağlamak amacıyla başlattığı uygulamaya bu yıl da devam etti. 577 ton tohum, yarısını belediye karşılayacak. Örneğin, 1 ton yem için çiftçi 2 bin TL ödemeyecek, bin TL ödeyecek. 

Geçen yıl 350 çiftçiye yapılan dağıtım bu yıl alınan karar gereği 750 çiftçiye çıkarıldı. Çiftçilere Çukurova'nın süt üretimini artıran bir bitkisi olan Karamba ile buğday, arpa, fiğ ve yulaf da tohumları dağıtıldı. Ayrıca belediyenin köylerde görevlendirdiği veteriner ve ziraat mühendisleri, çiftçilerin modern tarım ve hayvancılık yapmasını, kaliteli ve verimli ürün almasına da önemli katkı sağlıyor. 

Belediyeden yapılan açıklamada, projenin faydaları arasında, "Hayvanların et, süt verimleri artırılacak, sağlıklı bir görünüm kazanıp üreme kabiliyetleri olumlu yönde etkilenecektir. Üreticinin kendi yemini üretmesi ile işletme masrafları azalacaktır. Korunga, yonca gibi derin köklü yem bitkileri ile erozyonun önüne geçilecektir. Baklagil yem bitkileri üretimi ile topraktaki azot miktarı artacak, toprağın yapında iyileşme sağlanacaktır" başlıkları belirtildi. 

Yazar: Haberci
kocaeli belediyesi çalışmaları çiftci destek
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.