Çelik: İslam dünyası imtihan oluyor

Tarihçi Prof. Dr. Mehmet Çelik, islam dünyasının imtihandan geçtiğini belirterek, "Bu kan ve gözyaşı boşuna değil. Artık yeter, başkasının çarkında dişli olmayalım" dedi.

Çelik: İslam dünyası imtihan oluyor

Artvin'de Ensar Vakfı'nın düzenlediği konferansta konuşan Prof. Dr. Mehmet Çelik, İslam dünyasının bir imtihandan geçtiğini ve bunu akan kan ve gözyaşından görülmesi gerektiğini söyledi. Çelik, 1 Kasım'da Türkiye'nin kaderinin oylanacağını belirterek, çarpıcı açıklamalarda bulundu, 

Ensar Vakfı Artvin İl Temsilciliği, Yeni Türkiye ve Ortadoğu'nun Geleceği adlı konferans düzenlendi. Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mehmet Çelik, Türk Bayrağı ve İstiklal Marşı'nın dünyanın en güzel bayrağı ve marşı olduğunu belirterek, "Bu bizim bağımsız olduğumuzu göstermez. Bir dönem kağıt üzerinde bağımsızdık. Bize çizilen kırmızı çizgiler içinde hareket edebiliyorduk. Hele dış politika da kendi başımıza hiç karar veremiyorduk" dedi. 

İSLAM DÜNYASI 2'YE BÖLÜNÜYOR
İslam Dünyası'nın ikiye bölünmek istendiğine dikkati çeken Mehmet Çelik, bunu etnik açıdan yapamayanların şimdi mezhep üzerinden yapmaya çalıştıklarını söyledi. Son 50 yıldır, üniversitelerde islam üzerine din sosyolojisi ve din psikolojisinin tartışıldığını dile getiren Çelik, "Örneğin Almanlar, Türkiye’de 9 sene süren Nakşi Bendi tarikatı üzerine çalışma yaptılar. Yaptıkları çalışma Nakşi Bendi tarikatının etnik yapısı üzerineydi. Türk İstihbaratı Almanya’da 2 Almanı yan yana getirip slogan attıramaz. Ama Alman istihbaratı Türkiye’nin bütün vilayetlerinde gezi olaylarını organize edebiliyor. Bizin din yapılanmamızı, sosyolojimizi çok iyi çözdüler ve bunu müthiş akıllıcada da kullanıyorlar. Bunun Ortadoğu’daki en bariz örneği de IŞİD" diye konuştu. 

İRAN VE İLİŞKİLERİ
Konuşmasında İran'ın 20 yıldır bir Amerika ve İsrail’den sürekli tehdit aldığını fakat hiç bir müdahalenin olmadığına dikkati çeken Mehmet Çelik, karşılıklı söz dalaşı yapıldığını söyledi. Çelik, İran'ın tarihinde yabancı güçlerle savaşmadığını, hep müslümanlarla ve Türklerle savaştığının da altını çizdi. 

'OTOBAN BENZETMESİ'
Konuşmasında PKK'ya da dikkati çeken Çelik, "Ortadoğu’da emeli olan hiçbir devletin PKK’dan elini çekmez bu hiç unutmayalım. Önceden arabamız toprak yolda gidiyordu. Şimdi toprak yoldan çıktık otobana gireceğiz arabamızı durdurdular. Çünkü Suriye’yi bölecekler ve o masaya Recep Tayyip Erdoğan’ın oturmasını istemiyorlar. Oyun bozanlık ediyorlar. Çünkü onlar güçlü bir Türkiye istemiyorlar. İşte bu noktada dikkatli olmamız gerekiyor. Bunun için 1 Kasım da tek başına bir iktidarla arabayı otobana çıkaralım ondan sonra arabayı kim kullanırsa kullansın. O araba otobana bir çıktı mı daha da o yoldan çıkmaz. Artık başkalarının kurduğu bir çarkın dişlisi olmayalım. İslam dünyası imtihan oluyor. Bu kan ve göz yaşı boşuna değil" ifadelerini kullandı. 

Konferansa, AK Parti Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla ve çok sayıda davetli katıldı. 

Yazar:
artvin ensar vakfı mehmet çelik
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.