Asrın Projesi'nde vanayı beraber çevirdiler

Yavru vatan Kıbrıs'ın su ihtiyacını karşılayacak olan 'Asrın Projesi' için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve bakanlar vanayı birlikte çevirdi.

Asrın Projesi'nde vanayı beraber çevirdiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar, 'Asrın Projesi' olarak nitelendirilen ve KKTC'ye su temini yapacak olan projenin açılışını gerçekleştirdi. Temsili vanayı hep birlikte çevirdiler. 

BİR BARAJDAN DİĞERİNE SU BASILACAK
Alanya Gazipaşa Havaalanı'nda düzenlenen tören yoğun bir katılımla gerçekleşti. Kıbrıs'ın 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacağı düşünülen KKTC Su Temin Projesi kapsamında Alaköprü Barajı'ndan alınacak 75 milyon metreküp suyun, Akdeniz'e döşenen boru hattıyla Girne yakınlarında ki başka bir baraja aktarılması hedefleniyor. Asrın Projesi diye anılan projenin 7 Ağustos'ta deniz geçiş boru hattı çalışmaları sona ermişti. Projenin açılışını, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Bakanlar birlikte yaptı. 

ASKILI BORU SİSTEMİ
KKTC İçmesuyu Temini Projesi'nde uygulanacak olan deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor, bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Dünyada ilk defa uygulanan askılı boru sistemiyle Alaköprü Barajı'ndan alınan su, ilk kez 24 Eylül'de KKTC'de tarafında inşa edilen Geçitköy Barajı'na iletilmişti. Su, Türkiye tarafı 24 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre ve KKTC tarafı 3 kilometre olmak üzere toplam 107 kilometre uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla KKTC'ye ulaştırılacak.

Yazar: Haberci
asrın projesi açılış kıbrıs su temini
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı