Sömürülen halka Türkler'den hayati destek

Bir dönem sömürülen Somali'ye Türkler, TİKA aracılığıyla tarım malzemesi desteği verdi. Yöre halkının kendi sebze-meyve ihtiyacının karşılaması amaçlanıyor.

Sömürülen halka Türkler'den hayati destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali Eyaleti'ndeki kırsal bölgelere tarım malzemesi desteğinde bulundu. Yöre halkının takdirini toplayan projeyle, artık kendi tarım aletlerini alan köylüler, geçimlerini daha kolay sağlayabilecek. 

Etiyopya’nın Somali Eyaleti’ne yönelik tarım alanında yeni bir projeyi daha tamamlayan TİKA, toprağı işleyecek tarım aletleri olmayan göçebelikten yerleşik hayata geçen halka tarım aletleri ve tohum desteği verdi. 200 aileye tohum, tarım ilacı, tarım alet ve edevatları verildi. Ulaşımın dahi zorlukla gerçekleştiği Hadagala şehri Gaabi Köyü'nde artık Türkiye'nin bir izi var. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene Somali Eyaleti Hadagala Tarım Müdürü Ahmad Mohammed Ali, TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü İsmail Durhat ve yetkililer katıldı.

ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Bölgede bulunan ihtiyar heyetinden Aksakal İsa Hüseyin, Türk Devleti ve TİKA’ya desteklerinden dolayı çok teşekkür ederek, "Türk halkına ayrıca teşekkürlerimizi sunarız. Türk insanına söyleyin sakın bu yardımları az saymasınlar bu yaptığınız yardımlar bu insanlar için ne önem taşıdığını tahmin edemezsiniz. Çünkü bu insanlar bugüne kadar elleriyle, parmaklarıyla toprağı kazarak tarım yapıyor. Hayatta kalmaya çalışıyorlardı. Tohum alacak paraları yoktu. Şimdi artık kendi kendilerine yetecek duruma gelecekler bu bizim için bu kadar önemli, bundan sonrası için tarımdan başka yapacak bir şeyimiz olmayan bizlere tarım konusunda desteğinizi esirgemeyin" dedi.

TİKA Addis Ababa Program Koordinatörü Durhat de TİKA’nın bölge halkına yönelik projelerinin devam edeceğini söyledi. 

Yazar: Haberci
TİKA çalışmaları somali yardım
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı