TİKA Türk neredeyse yardımı oraya yapıyor

TİKA, Karapapak Türkleri'nin yaşadığı Gürcistan'daki Gardabani şehrindeki bir eğitim kurumuna bina temininden, eşya desteğine kadar önemli bir yardım eli uzattı.

TİKA Türk neredeyse yardımı oraya yapıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan'ın Gardabani şehrinde yaşayan ve maddi imkanları yetersiz olan Karapapak Türkleri'ne yardım eli uzattı. Yeni neslin daha donanımlı büyümesi için kreşe bina ve ekipman desteği yapıldı. 

TİKA tarafından eğitimde fırsat ve imkan eşitliği kapsamında gerçekleştirilen proje kapsamında Gürcistan’da faaliyet gösteren Gardabani Gençler Merkezi’nin kreşine tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. Gardabani Gençler Merkezi isimli sivil toplum kuruluşunun talebi üzerine Karapapak Türklerinin topluca yaşadıkları Gardabani’de Derneği’nin kiraladığı binanın kreş olarak tadilattan geçirilmesi ve akabinde tefriş edilmesi TİKA tarafından sağlandı. 

TİKA TARAFINDAN TADİLAT YAPILDI
Gardabani halkı için gerekli kreşin açılması amacıyla söz konusu dernek, okul öncesi eğitim kurumunun kurulması için uygun 2 katlı bina buldu. Kreşte çalışacak personelin ilgili eğitim alması yine dernek tarafından sağlandı. Gardabani’deki çocukların sağlıklı şartlarda eğitim alabilmeleri için binanın kreş olarak tadilatı ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilerek eğitim alanında önemli bir projeye imza atıldı. 

Karapapaklar, Oğuz Türklerinden olup Türkiye'de de bir çok şehirde yerleştikleri biliniyor. Karapapaklar, özellikle Azerbeycan ve Gürcistan'da çeşitli kentlerde yaşamını sürdürmekteler. 

 

Yazar: Haberci
tika çalışmaları karapapak türkleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.