4 bin önceki Asurlu tüccarlar canlandırıldı

Kayseri'de 4 bin yıl önce yaşayan Asurlu Tüccarlar, kazı çalışmalarının yapıldığı alanı ziyarete gelenleri şaşırttı. Yapılan canlandırılmada, Kayserili'nin zekasına dikkat çekildi.

4 bin önceki Asurlu tüccarlar canlandırıldı

Kayseri'de Kaniş harabelerinin bulunduğu antik kent olan Kültepe'yi ziyarete gelenler her geçen gün artıyor. Haftasonu 300 kişiyi ağırlayan tarihi bölgede, ilk kez 4 bin yıl önce yaşayan Asurlu Tüccarlar canlandırıldı. 

4 BİN YIL ÖNCE TABLET ÜZERİNE KAYIT
Büyükşehir Belediyesi'nin geleneksel hale gelen kültür sanat etkinliklerinden Kültepe Kültür turuna bu hafta yaklaşık 300 kişi katıldı. Kültepe'deki kazı bölgesini gezen katılımcılara Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu tarafından bilgi verildi. Günümüzden 4 bin yıl önce Anadolu insanının Asurlu tüccarlar sayesinde okuma yazmayı öğrendiklerini belirten Prof. Dr. Kulakoğlu, "Tüccarlar her türlü ticari işlemi tabletler üzerine kaydetmişler. Bu şekilde Anadolu insanı yazı ile tanışmış. Hatta Kültepe'de okuma yazma öğreten katip okulları açılmış" dedi.

KAYSERİLİNİN TİCARİ ZEKASI
Kültepe turuna katılanlar, kazı çalışmalarını da yerinde gördü. Bazı çocuklara da uygulamalı olarak kazı çalışmaları anlatıldı. Kültepe gezisinin en dikkat çekici bölümlerinden birisi de daha önceki uygulamalarda olduğu gibi 4 bin yıl öncesinin canlandırılmasıydı. Asurlu tüccarlar tarafından yapılan ticaret ve o günlerdeki Kaniş Krallığı Büyükşehir Belediye Konservatuvarı sanatçıları tarafından canlandırıldı. Canlandırmada, Kayserilinin ticari zekasının o dönemki tüccarlandan geldiğine dikkat çekildi.

UNESCO DÜNYA BELLEĞİNE ALDI
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Salih Özgöncü Kültepe gezizine yaklaşık 300 kişinin katıldığını ve ilginin büyük olduğunu söyledi. Kültepe'den çıkarılan tabletlerin Kayseri'nin ticari zekasını gösterdiğini belirten Özgöncü, "Tabletlerin UNESCO dünya belleğine alınması bizim için onur verici bir durum. Kültepe'yi tanıtmak ve geçmişi canlandırmak için bu tür etkilikleri sürdüreceğiz" dedi.

Yazar: Haberci
kayseri haberleri kültepe antik kenti asurlu tüccarlar
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı