Bir Osmanlı tiyatrosu: Eskitilmiş Kılıç

Osmanlı Devleti’nin en çok tartışılan padişahı Sultan II. Abdulhamit Han’ın hayatı 'Eskitilmiş Kılıç' adıyla tiyatroya uyarlandı.

Bir Osmanlı tiyatrosu: Eskitilmiş Kılıç

Kastamonu Belediyesi ve Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) ortaklaşa organize ettiği tiyatro oyunu ilk kez sahnelendi. 

Senaryosunu Mustafa Akif Ekşi’nin yazdığı oyunda Abdulhamit Han döneminde cereyan eden ve tarihe mal olmuş bazı siyasi gelişmelerin perde arkası titizlikle ele alınıyor. Ayrıca oyunda Jön Türkler, 93 Harbi, İngiliz Gizli Teşkilatlarının Osmanlı Devleti üzerindeki stratejileri, bomba olayı, Filistin meselesi ve sürgün edilmesi gibi meseleler ele alınarak Sultan Abdulhamit Han’ın bilinenin aksine farklı bir yapıya sahip olduğu anlatılıyor. 

GERÇEKLER TEK TEK ORTAYA ÇIKIYOR
Oyunla ilgili açıklama yapan Senarist Akif Ekşi, günümüz gençliğinin yıllardır anlatılan tarihi, gerçeklermiş gibi önümüze sunulan yanlışları tek tek araştırarak gerçekleri ortaya koyma gayretinde olduğunu söyledi. Eskitilmiş Kılıç adlı tiyatro oyununun Abdulhamit Kayıhan Osmanoğlu ve Yavuz Selim Osmanoğlu başta olmak üzere hanedan mensupları tarafından da takdirle karşılandığını ve desteklendiğini söyleyen Kılıç, herkesi oyunu izlemeye davet etti.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, yönetime geldikleri ilk günden itibaren kültürel faaliyetlere büyük önem verdiklerini ve bu bağlamda gerçekleştirilen etkinliklere de bir yenisini daha eklediklerini ifade etti. Babaş, tarihi gerçeklere ışık tutması açısından önemli bir tiyatro oyununu Kastamonu’da sergilemenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yazar: Haberci
eskitilmiş kılıç tiyatro kastamonu haberleri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.