Fındığı budayarak verimi artırabilirsiniz

Fındık Yetiştiriciliğinde Budama Elemanı Benim Uygulamalı Eğitim Projesi kapsamında yetiştiricilerin fındığını budayarak, verimi nasıl artırabileceği anlatılıyor.

Fındığı budayarak verimi artırabilirsiniz

Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Fındık Tanıtım Grubu (FTG) tarafından desteklenen 'Fındık Yetiştiriciliğinde Budama Elemanı Benim Uygulamalı Eğitim Projesi' çalışmaları hızla sürüyor. Bu kapsamda Samsun'da üreticilere fındık bahçesinde eğitim verildi. 

Projeyle ilgili açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Samsun İl Müdürü Kadir Güven, projenin amacının, daha fazla ve daha kaliteli ürün alabilmek için üreticilerin bilinçlendirilmesi olduğunu belirtti. Bir bahçeden ortalama alınan 100 kilogram fındığın projeyle alınan eğitimlerle 200 kilograma kadar çıkabileceğini belirten Güven, üreticilerin de refah seviyesinin bu sayede artacağına dikkati çekti. 

UYGULAMALI EĞİTİM VERİLDİ
Proje kapsamında 20 budama elemanının 4 ilçede görevlendirildiği ve 80 üreticiye eğitim vererek, belgelendirme yapıldığı ifade edildi. Terme, Çarşamba, Salıpazarı ve Ayvacık İlçelerinde uygulanan proje ile üreticilere fındık bahçelerinde tekniğe uygun olarak budama işleminin nasıl yapılacağı, budama sırasında yapılan hatalar arazi üzerinde uygulamalı olarak gösterildi. Budamada yapılan hatalı uygulamaların hastalık ve zararlı kontrolü açısından önemi bahçede gösterilerek anlatıldı. Ayrıca gübreleme amacıyla toprak numunesinin alınması, toprak tahlil sonuçlarına göre kullanılması, gereken kimyasal gübrelerin, organik gübrelerin ve toprak düzenleyicilerinin ne zaman ve ne şekilde kullanılacağı hakkında teknik bilgiler verilerek uygulamalı olarak üreticilere gösterildi.

Yazar: Haberci
fındık budama fındık verimi artırma
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.