Seçim öncesi son MGK'da teröre devam kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık ettiği MGK, 1 Kasım seçimleri öncesi son kez toplandı. Terörle mücadelenin devam edeceği belirtilen MGK'da, dış politikada ele alındı.

Seçim öncesi son MGK'da teröre devam kararı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Ekim ayı olağan toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. 1 Kasım seçimlerine giderken son kez yapılan toplantıda önemli konular ele alındı. 

Türkiye'nin güvenlik konularının ele alındığı MGK toplantısının ardından yapılan açıklamada, vatandaşları huzur ve güvenliği ile kamu düzeninin sağlanmasına yönelik hususların etraflıca görüşüldüğü, ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirlerin hassasiyetle değerlendirildiği, güvenlik güçlerinin fedakâr ve kahramanca mücadelesinin takdirle karşılandığı belirtildi. 

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIĞI
Toplantıda Ankara'da yaşanan terör saldırısı da ele alındı. Patlamanın ardından yürütülen adli ve idari soruşturmaların çok yönlü araştırıldığı belirtilen açıklamada, "Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir. Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdürüleceği teyit edilmiştir" ifadelerine yer verildi. 

DIŞ POLİTİKA KARARLARI
1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında MGK’ya bilgi sunulduğu belirtilen açıklamada, Suriye’de yaşanan ve uluslararası niteliği gün geçtikçe artan gelişmelerin etraflıca değerlendirildiği belirtildi. Hava sahası ihlalleri ve sınır güvenlik tedbirlerinin gözden geçirildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Rusya ve İran’ın Suriye’deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve terörizmle mücadele zirvesinde ele alınan konular hakkında Kurul’a bilgi sunulmuştur" denildi. 

İsrail’in insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa’da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilen MGK açıklamasında, Kıbrıs’ta müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmelerin de ele alındığına dikkat çekildi. 

Yazar: Haberci
mgk kararları Ekim ayı MGK
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı