Fotoğrafçılar kurs için Sille'yi seçti

Konya'da fotoğrafçılık kursu alanlar, pratik eğitim almak için antik Rum beldesi Sille'ye giderek, tarihi ve doğal güzellikleri görüntüledi. Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Binol, "Burası açık fotoğraf stüdyosu" dedi.

Fotoğrafçılar kurs için Sille'yi seçti

Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (KOMEK) açılan Fotoğrafçılık Kursu'nda eğitimler tüm hızıyla sürüyor. Bu kapsamda Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Binol önderliğinde bir grup kursiyer, Konya Selçuklu'daki tarihi Sille'de fotoğraf çekme fırsatı buldu. 

Kursiyerlere KOMEK öğretmenleri Abdullah Atıl, Murat İplikçier, Raziye Çürük ve Galip Türkmen de eşlik etti. Yaklaşık 80 kişilik fotoğraf tutkunlarına, pratik eğitim verilmesi için Sille Aya Elena Kilisesi, bölgedeki hamamlar, Şapeli ve halk arasında Şeytan Geçidi olarak bilinen Su Geçidi'nde geçildi. Tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflamak için deklanşöre basan kursiyerler, güneş açısı, ayarlamalar gibi teknikler konusunda da kurs hocalarından yardımlar aldı. 

FOTOĞRAF STÜDYOSU GİBİ
Yapılan programla ilgili açıklama yapan Kurs Öğretmeni ve Fotoğraf Sanatçısı Mustafa Binol, "Sabah kahvaltısında buluşarak, Sille'ye yani tarihi beldemize geldik. Buranın güzelliği bir fotoğrafçıyı adeta mest eder. Burası bir fotoğraf stüdyosu gibi. Her türlü imkanı çok küçük bir alanda sunması fotoğraf kültürü adına çok büyük bir kazançtır. Pratik eğitimin  en etkili olan mekanlarının başında gelen Sille'nin değerinin her geçen gün daha da arttığını bununda en büyük etkisinden birinin fotoğraf olduğunu düşünüyorum" dedi. 

Sille, Konya ilinin Selçuklu ilçesinin 8 km kuzey batısında, antik bir Rum beldesi. Şu andaki idari durumu mahalledir. Arkeolojik veriler yerleşkenin 6000 yıl öncesinde kurulduğu yönündedir. Köyde yumuşak volkanik kayalara oyulmuş pek çok küçük kilise, Osmanlı mezar taşları ve günümüze kadar gelebilmiş Aya Elena kilisesi bulunuyor. 

Yazar:
konya haberleri komek sille fotoğraf
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.