Özbek çocukların yüzü bu projeyle gülüyor

Özbekistan'daki çocukların plastik cerrahi müdahalelerini Türkler yaparak, çocukların yüzünü güldürüyor. Aileler, Türk doktorlara minnettar.

Özbek çocukların yüzü bu projeyle gülüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) başlattığı bir kampanyayla Özbekistan'daki çocukların dudak ve damak yarığı, yanık, doğuştan gelen şekil bozuklukları gibi hastalıklarını plastik cerrahların yardımıyla çözmeye çalışıyor. 

TİKA, Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ve Sağlam Evlat Vakfı işbirliği ile düzenlenen Mutlu Aile Plastik Cerrahlık Operasyonları etkinliğinin 7'incisi yedincisi Fergana’da başladı. Projeyle, Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara, Fergana ve Özbekistan’da toplam bin 460 çocuk ve genç muayene edilerek durumu ameliyat olmaya uygun 471 çocuk ve gence plastik cerrahi ameliyatı yapıldı.

CERRAHİ OPERASYONLAR YAPILIYOR
Sağlık Bakanlığı Uluslararası İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü Dairesi Başkanı Arif Çetin başkanlığında, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin plastik ve rekonstrüksiyon cerrahi ana bilim dalında görev yapan doktorlardan ve hemşirelerden oluşan 16 kişilik ekip, etkinliğe katılarak yaklaşık 200 hastayı muayene ederek başladı. Dudak yarığı, damak yarığı, yanık, doğuştan gelen şekil bozuklukları gibi plastik cerrahinin müdahale alanına giren hastaların cerrahi operasyonları yapıldı.  

ÖZBEK AİLELER GÜVENİYOR
Fergana’daki Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştirilen plastik cerrahi ameliyatları için gereken tıbbi ilaç ve malzemeler de Türkiye’den temin ediliyor. Mutlu Aile sloganıyla gerçekleştirilen ameliyatları Özbek halkı da memnuniyetle karşılıyor. TİKA Özbekistan Program Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, ailelerin çocuklarını güvenerek Türk doktorlara teslim ettikleri söyledi. 

Yazar: Haberci
tika haberleri özbekistan sağlık mutlu aile operasyonları
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.