Kağıttan sanat yapmayı öğreniyorlar

Malatyalı bayanlar kağıttan rölyef yapmayı öğreniyor. Büyük bir sabır ve azim gösteren kadınların eserleri galeride sergileniyor. El emeği eserlere ilgi büyük.

Kağıttan sanat yapmayı öğreniyorlar

Malatya'da Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na (MABESEM) bağlı Sanat Galerisi'nde açılan ve Osmanlı'dan günümüze ulaşan nadir sanatlardan olan Rölyef Kursu, özellikle bayanların ilgi odağı oldu. Yapılan eserler, göz kamaştırıyor.

GELENEKSEL OSMANLI SANATI
MABESEM'de geçtiğimiz haftalarda açılan Kağıt Rölyef Kursu'na kursiyerlerde yoğun ilgi var. Günde 2 farklı grup gelerek, öğreticilerden ders alıp, Osmanlı'dan günümüze ulaşan sanatın inceliklerini öğreniyor. Kursla ilgili açıklama yapan Kağıt Rölyef Kursu Usta Öğreticisi Emine Özer, 16 yıldır uğraştığı mesleğin, tarihsel yönüne dikkat çekerek, "Osmanlı’dan günümüze gelen geleneksel sanatlarımızdan biri. Özellikle son yıllarda yeniden rağbet görmeye başladı. Bu sanat, 10 adet resmin üzerine boyut verilip kesilerek tekrar yapıştırılması suretiyle meydana geliyor" dedi. Çalışmaların aşama aşama devam ettiğini söyleyen Emine Özer, özellikle bayanların büyük bir sabır ve zevkle yaptığı işte güzel eserler meydana geldiğini ifade etti. 

KURSİYERLERDEN TEŞEKKÜR
Kursiyerlerden Fatoş Kocaaslan, kardeşi Hacer Belek ile birlikte kursa geldiğini belirterek, "Bu sanat dalıyla uğraşmak gerçekten çok zevkli. Herkese tavsiye ederim" dedi. Kursiyer Nursel Seyhun da kursa olan beğenisini dile getirerek, kursun güzel gittiğini ve ilgi duyanların da yararlanması gerektiğini söyledi. Kursiyerler, kendilerine bu imkanı sağlayan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'a da teşekkür etti. 

Yazar: Haberci
malatya haberleri kağıt rölyef kursu
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.