HDP, 'Başkanlık' için teklif verecek

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemi için partisinin bir teklifte bulunacağını söyledi.

HDP, 'Başkanlık' için teklif verecek

Erken seçim ve koalisyon başlıklarının konuşulduğu siyasette HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'tan farklı bir değerlendirme geldi. Demirtaş, 'Başkanlık Sistemi' için HDP'nin referandum teklifinde bulunacağını söyledi. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Demirtaş, "Çok net bir teklifimiz var. Meclise teklif olarak sunabiliriz. Olası bir tekrar seçimde, genel seçimde bir seçmenin önüne bir referandum pusulası daha koyabiliriz. Başkanlık sistemini istiyor musunuz? Evet veya hayır. İki cevaplık bir soru. Vatandaşlarımız hangi partiye oy vereceğini bir pusulaya, başkanlık sistemini isteyip istemediğini ise başka bir pusulada işaretleyerek aynı zarfa koyabilir. Bu tartışmada böylece netleşmiş olabilir. Türkiye toplumu başkanlık sistemi istiyorsa saygı duyarız. İstemiyorsa saygı duymaları lazım. Bu konuyu halka soralım. Referandum yapalım bu mesele de kapanmış olsun" dedi. 

Demirtaş'ın bu açıklamaları parti yöneticileri tarafından da onaylanırsa, HDP TBMM'ye erken seçimle birlikte Başkanlık refandumunun da yapılmasını isteyeceği belirtiliyor.

Yazar: Haberci
demirtaş başkanlık teklifi erken seçim başkanlık için referandum teklifi referandum
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.