560 yıllık tarihi hamam müze oluyor

Bursa'da 560 yıl önce yapılan tarihi hamam, yapılan restorasyonla müze haline getiriliyor. Uzun yıllar atıl kalan bina restorasyonla adeta yeniden canlanıyor.

560 yıllık tarihi hamam müze oluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce şehirdeki tarihi ve kültürel mirasın yenilenmesi ve geleceğe kazandırılması çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda 560 yıl önce yapılan Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, müze haline getiriliyor. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Osmanlı başkenti Bursa’da, kültürel değerlerin ve anıtsal yapıların bir bir ayağa kaldırıldığını söyleyen Altepe, "Şehrimiz artık evrensel bir değer taşıyor. Yaptığımız titiz çalışmalarla buraların geleceğe bırakılması ve yaşatılması için mücadele ediyoruz" dedi.
 
YÜZLERCE YILLIK HAMAM
Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaklaşık 560 yıl önce yapılan hamamın, eski yerleşim yerlerinden Hisar bölgesinde olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, "Yüzlerce yıl hamam olarak hizmet vermiş. Daha sonra uzun yıllar kullanılmayan ve tahribatlara uğrayan hamamın restorasyonunu şimdi gerçekleştiriyoruz. 

ESKİ MEKTEB DE MÜZE OLACAK
Çalışmalar tamamlanınca ziyarete açacağız" dedi. Altepe, bu restorasyonun ardından Bursa’nın ilk liselerinden biri olan ve ‘Hamidiye Sanayi Mektebi’ olarak bilinen Tophane Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’nin müze şeklinde restore edileceğinin müjdesini verdi. 

Yazar: Haberci
bursa haberleri hamam müze
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.