Mahalle olan köyde anılar taze duruyor

Son çıkan kanunla mahalle statüsüne kavuşan köylerin bazılarında eski gelenekler sürdürülüyor. Köye ziyarete gelenlere anı defteri doldurtuluyor bu miras gelecek nesillere bırakılıyor.

Mahalle olan köyde anılar taze duruyor

Kocaeli'nin Körfez İlçesi'ne bağlı Alihocalar ve Dikenli Köyü, mahalle olmasına rağmen eski geleneklerini sürdürüyor. Köy kahvesinde oturan vatandaşlar, misafir gelenlere anı defteri doldurtuyor. Bu sayfalardan birini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yazdı. 

Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Körfez ilçesindeki Alihocalar ve Dikenli köylerini ziyaret etti. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’ın da eşlik ettiği ziyaretlerde Başkan Karaosmanoğlu vatandaşlarla köy kahvesinde sohbet etti. "Gitmesek de, görmesek de o köy bizim köyümüzdür" sözlerinin artık tarihe karıştığını söyleyen Karaosmanoğlu, köyde yaşayan vatandaşların yaşam kalitesi, ulaşımı ve sosyal alanlarıyla hak ettiği değeri gördüğüne dikkati çekti. 

KÖYDEN GÖÇ DÖNEMİ BİTTİ
Köylere yapılan yatırımlarla herkesin tarımını, hayvancılığını istediği gibi yaptığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, "Artık Kocaeli’nin köylerinden bırakın dışarıya göç olmasını; şimdi hemşehrilerimiz, kentten köye göç ediyorlar. İnsanlar niye köye yerleşmesin ki? Mis gibi doğası, çocuk oyun parkları, asfalt ve beton yolları olan bir yere insanlar niye gitmesin ki? Çok şükür bunu başardık. Buradayız hayatın içerisinde sizlerle beraberiz. Hizmetlerimizin en önemli gücü ve hızı sizlersiniz" diye konuştu. 

ANI DEFTERİNE BU NOTU DÜŞTÜ
Konuşmasını tamamlayan Başkan Karaosmanoğlu'nun önüne anı defteri getirildi. Karaosmanoğlu, defterin köye gelen misafirlerce yazıldığını söyleyen köylüler, Başkan'dan duygu ve düşüncelerini yazmasını istedi. Başkan, deftere, "Kardeşlerimizle hasbihal ettik. Tavsiyelerini dinledik. Büyük bir memnuniyet duydum. Güzel köyümüzü daha güzel, sağlıklı, yaşanabilir, örnek bir köy haline getirme sözümüzle vedalaştık. Muhtarımıza ve vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tekrar görüşmek dileğiyle" diye yazdı.

Yazar:
kocaeli haberleri köy anı defteri
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı