TİKA'dan Nijer'e hızır gibi yardım

TİKA, Afrika'daki Nijer'in Hızır Acil Birimi'nde teknik donanıma yetersiz ambulanslara el attı. Araçların içini donatan TİKA, sağlık personelini de eğitime tabi tuttu.

TİKA'dan Nijer'e hızır gibi yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afrika'nın Nijer şehrindeki Hızır Acil Birimi'ne ait 4 adet ambulansın iç ekipmanları yenilendi. Tam donanımlı ambulansların yanı sıra geçtiğimiz yıllarda Nijerli sağlık personeline de eğitim verilmişti.

TİKA 2013 yılında Nijer Hızır Acil Birimi’ne 2 adet ambulans temin etmişti. 2014 yılında ambulansları kullanacak söz konusu kurumda çalışan 10 adet sağlık personelinin acil müdahale desteği konusundaki eğitim eksikliğini gidermek amacıyla TİKA ve Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde bir aylık bir eğitim programı düzenlenmişti. Sağlık alanında kapasitenin artırılması ve Nijer halkına daha iyi şartlarda sağlık hizmetinin sağlanması amacıyla gerçekleştiren bu proje kapsamında, Nijer Hızır Acil Birimine ait 4 adet ambulansın iç ekipmanları yenilendi ve ambulanslar tam donanımlı hale getirildi. 

MOBİL HASTANE OLDU
Malzemelerin teslim törenine, Türkiye Cumhuriyeti Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, TİKA yetkilileri, Nijer Halk Sağlığı Bakanlığı yetkilieri ve Nijer Hızır Acil Birimi personeli katıldı. Törende konuşan Türkiye Niamey Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, yapılan bu projelerin iki ülke arasındaki gelişen kardeşliğin göstergesi olduğunu belirtti. Nijer Hızır Acil Birimi yetkilileri ise, hibe edilen malzemelerle birlikte ambulansların adete bir mobil hastaneye dönüştüğünü ifade etti. 

Yazar:
tika haberleri nijer ambulans news_keywords
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.