Dünya saati geri alacak Türkiye'nin ileri olacak

Tüm dünyada bu gece kış saati uygulamasına geçilecek ve 1 saate geriye alınacak. Türkiye'nin saati ise dünyanın saatinden 1 saat ileride olacak. Türkiye 8 Kasım'da bu işlemi yapacak

Dünya saati geri alacak Türkiye'nin ileri olacak

Güneş ışığından daha fazla yararlanabilmesi için tüm dünyada bu gece 04:00'ten itibaren saatler 1 saat geri alınacak. Bilgisayarlar ve cep telefonları da otomatik olarak bu saati kullanacak. Ayarlama yapmayı unutmayın. Türkiye, dünyanın saatine uymayacak 8 Kasım'da saatleri geri alacak. 

SEÇİMDE ENERJİ TASARRUFU
Birçok ülke 25 Ekim tarihinde saatlerini 1 saat geri alıyor. Türkiye ise 1 Kasım'da yapılacak seçimler dolayısıyla geri alma işlemini 8 Kasım Pazar günü yapacak. Seçimlerde oy kullanma işlemlerinin akşam saatlerine kalması ve okullarda oy sayımı işleminin sürmesi nedeniyle yüklü miktarda enerji kullanılmış olacaktı. Türkiye aldığı bu kararla, yüzde 40'a varan bir tasarruf sağlayacak. Tüm dünyada saatler 1 saat geriye giderken, Türkiye'de saatler aynı kalacak o ülkelerden ileride olacak. 

AYARLARINIZI KONTROL EDİN
Bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Çoğu akıllı telefon ve bilgisayar, tarih ve saati dünya saatine göre ayarladığı için geri alma işlemini yapabilir. Bu daha önceki yıllarda da olmuştu. Cep telefonlarına alarm kuranlar, otomatik saatinin geri alınmasıyla işlerine geç kalmış veya randevularını kaçırmıştı. Bu sıkıntıya düşmemek için Android, İOS ve windows'ta saatlerinizi sabah kontrol edin.

 

Yazar: Haberci
yaz saati kış saati saatler ne zaman alınacak
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı