Iraklı Türkmen kadınlara makine jesti

Savaş mağduru Iraklı Türkmen kadınlara Türkiye'den dikiş makinesi yardımı edildi. Kadınların kendi ürünlerini dikerek, satması ve ihtiyaçlarını gidermesi hedefleniyor.

Iraklı Türkmen kadınlara makine jesti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Erbil, Altınköprü’de yaşayan terör mağduru Telafer ve Hawice’den gelen Türkmen kadınlara dikiş makinesi, dikiş setleri ve kumaş gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yardımlarda bulunuldu. 

BARIŞ İÇERİSİNDE YAŞIYORUZ
Altınköprü Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen törende Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili Aydın Maruf, TİKA ve Irak Türk Kızılayı yetkilileri katıldı. Başta TİKA olmak üzere Kızılay ve AFAD'ın bölgede ayrım yapmadan herkese yardım eli uzattığını söyleyen Aydın Maruf, "Türkiye'ye şükranlarımızı sunuyoruz. Burada Türkmen-Kürt, Sünni-Şii barış içinde ve kardeşçe yaşıyor. TİKA ihtiyaç sahibi Türkmen kadınlara dikiş makinesi, dikiş setleri ve kumaş dağıtarak tarıma bağlı ayakta kalmaya çalışan ailelerin kaderini değiştirmek istiyor" dedi. 

KADINLARDAN TÜRKİYE'YE ÖVGÜ
Türkmen Esin Hanım, Türkiye olmasaydı ayakta kalamayacaklarını belirtip, "Türkiye bizimde vatanımız" derken, Firdevs Hanım, "Bütün Irak Altınköprü gibi olsaydı hiç kan dökülmezdi" ifadelerini kullanıyor. TİKA'nın yaptığı bu yardım, eşleri savaşta olan kadınlar için büyük önem taşıyor. Yakın dönemde terör vahşetinden kaçan 4 bin göçmene ev sahipliği yapan Altınköprü acılarla dolu bir geçmişe sahip. 

Yazar: Haberci
tika çalışmaları türkmen yardım
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.