Yerli üretim yapacak vizyon sahibi yönetici yoktu

Uluslararası pek çok firmaya danışmanlık yapan Ali Rıza Esmen, yerli otomobil ve yerli uçağı eleştirilere, "Bir dönem yapacaklardı fakat lider yoktu. Vizyon sahibi yönetici yoktu" dedi

Yerli üretim yapacak vizyon sahibi yönetici yoktu

Türkiye'nin yerli otomobil yapması ve yerli uçak yapımı ile ilgili gelişmeleri eleştiren CHP'ye uzmanından bir eleştiri geldi. Ulusal ve uluslararası bir çok firmaya danışmanlık hizmeti veren ve THY ile PETKİM'de üst düzey yöneticilik yapan Ali Rıza Esmen, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını, 'Gülünç' olarak yorumlayıp, bir dönem yapılmak istenen fakat lider ve yönetici bulunamayan projelerin şimdi hayata geçtiğini söyledi. 

'SOLUN NAMUSU' VAR MI?
Konuyla ilgili kupurhaber.com'a özel açıklama yapan Ali Rıza Esmen, yerli otomobil ve yerli uçak fikrine farklı bir bakış açısı getirdi. Kılıçdaroğlu'nun, 'Türkiye siyasiler yüzünden kendi otomobilini yapamamıştır. Çünkü siyasetçilerimiz vizyon sahibi değildir' açıklamasını gülünç bulan Esmen, "Türkiye solu ve gelişim denince aklıma İdris Küçükömer geliyor. Aman, bu ismi söyleyince bazı solcular alınıyor, adamcağızın bilimsel tespitlerini tekrar dile getirince, merhuma ölmeden önce yapılanlar yetmezmiş gibi arkasından da küfrediyorlar. Onlar küfredince de aklıma kitapçıya gidip, “Solun Namusu” var mı diye sorunca kalmadı diyen kitapçılar geliyor" ifadelerini kullandı.

ÖNGÖRÜ YOKSUNU SİYASİLER
Türkiye’nin ekonomik gelişiminin veya gelişemeyişinin nedenlerini bilimsel verileri kullanarak açıklamaya çalışan merhum Küçükömer’in amacının yaşanan geri kalmışlığın kıskacından nasıl çıkılacağını anlatmak olduğunu söyleyen Ali Rıza Esmen, "Onun amacı, öngörü yoksunu siyasilere anlatmak ve ülkenin gelişime katkı yapmaktı. Hatırlayalım, merhum "Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması" adlı makalesinde, Batıcı akımını savunanlar, CHP ve onun eksenindekiler, "Osmanlı ve Türkiye tarihine has, bir anlamda bürokrat olarak kabul edeceğimiz bu grup, üretim güçlerinin daha süratli gelişimini engellemiştir. Hatta bazı dönemlerde açıkça, üretim güçlerinin azalmasına, hatta tasfiyesine dahi sebep olmuştur" diyor. Bu tespiti okuduktan sonra Kılıçdaroğlu’nun tespitine gülerek katılılıyorum" dedi. 

DEVRİM ARABALARI VE CHP
Açıklamasında 'Devrim Arabaları' filmine de dikkati çeken Ali Rıza Esmen, "Devrim Arabaları adlı filmde, yerli otomobil rüyasının, 'Hiç bir ülke bu ülke kadar hain çıkarmamıştır” cümlesini rahatça söyleten bir azınlık partisi. İttihat Terakki ve onun uzantısı CHP bürokratlarının bu gelişmemişliğe olan katkısını ortaya koymaktadır. Hemen şunu belirteyim. Bu bürokratların bir kısmı vatanlarını seven insanlardı. Ancak ahmaklardı. Ahmaklıkta ısrar sürekli hale gelirse zamanla ihanete dönüşür" diye konuştu.

YERLİ UÇAK ÜRETİMİNDEN VAZGEÇİŞ
Türkiye'nin askeri havacılığı kuran ilk ülkelerden birisi olmasına rağmen, yerli uçak üretiminde de büroktik ihanetler yaşandığını savunan Esmen, "Türk Hava Kuvvetleri’nin koruyan ve korkutan bir kuvvet olması yolunda atılmış bir çok adımla dikkatlerin bir kere daha havacılığa odaklanmasını sağlandığı 1940’lı yıllarda, vatandaşların hemen her meslek ve ortamdan ciddi destek verdiği, hatta Türk Hava Ordusu'na para yardımı yaptığı hatta bunu dini vecd ile yapılan bir vatan hizmeti olarak görmüşken, bazı bürokratların öngörüsüzlükleri sonucu ABD ile yapılan anlaşmayla kiralama kapsamında Amerikan uçakları bol miktarda ülkeye sokulmuş ve uçak üretiminden vazgeçilmiştir. Bu kararla ülkenin birikimleri bilerek/bilmeyerek heba edilmiştir. Fabrikada bundan sonra bakım ve revizyon faaliyeti sürdürülmüş, Kılıçdaroğlu’nun "katma değeri yüksek ürünler üretmek gerekir” düşüncesinin tam tersi işin yine katma değeri olmayan kısmı bize kalmıştır" dedi.

GENÇ MÜHENDİSLERİN RÜYASI ÇÖPE ATILDI
Türkiye'nin Üçüncü Başbakanı Rauf Orbay’ın öz yeğeni Zafer Orbay'ın yerli uçak üretim projesinin genç mühendislerinden birisi olduğuna dikkati çeken Ali Rıza Esmen, "Kendisinin Türk Hava Yolları Teknik’de 2011 yılında Türk Havacılığı konusunda verdiği konferansta neden başarız olduk sorusuna “ekonomik nedenlerin yanında o vizyona sahip yöneticiler yoktu” sözü aklımdan çıkmıyor. Kendi uçağını üretmek için gece gündüz demeden büyük bir aşkla çalışan bu mühendislerin rüyası, 'Kaynak yok' diye bir çırpıda çöpe atılırken milletin kaynakları üretim yerine, bir azınlık partisi olan İttihat Terakki ve onun günümüz kalıntısı olan CHP zihniyetini taşıyan bürokratlar tarafından batı kurumlarını, Batı kültürünü, Batı yaşam tarzını halka bir şey vermeden zorla kabul ettirmek için harcanmıştır" diyerek açıklamasını tamamladı.

Yazar:
yerli uçak yerli otomobil ali rıza esmen yerli üretim ile ilgili bilinmeyenler
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.