Makedonyalı yörüklerden Türklere selam

TİKA'nın Makedonya'daki yörük Türklerine yönelik gerçekleştirdiği ekonomik, eğitim ve sosyal yardımlar büyük bir öneme sahip. Türkiye'den gelen desteğe bölge halkı minnettar.

Makedonyalı yörüklerden Türklere selam

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Makedonya’da gerçekleştirdiği projelerle Yörüklerin hem bütçelerine katkı sağlarken, bir yandan da yıllardır sorun olan su ve eğitim konularına çare buluyor.

14. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun Balkan coğrafyası fethinin ardından, Doğu Makedonya’nın Ağlar (Plaçkovitsa) yüksek dağlarına yerleşen Yörük Türkleri, küçükbaş hayvancılık ve tütün ekimi sayesinde geçimini sağlıyor. TİKA bölgede gerçekleştirdiği su projesiyle Yörüklerin 100 yıldır kanayan yarası su sorununu çözerek önemli bir işe imza atmıştı. Mevcut olan sorunların giderilmesinde ve bu sorunlardan oluşacak sıkıntıların önlenmesinde TİKA tarafından gerçekleştirilen proje hayati önem taşıdığı belirtiliyor.

SERACILIK DESTEĞİ
TİKA tarım alanında da sera ve meyve yetiştiriciliğini destekleyerek neredeyse bitme noktasına gelen tütün ekiminden elde edilen gelirin kayıplarını sarmaya çalışıyor. Ekonominin canlanmasına katkı sağlamak amacıyla TİKA, 'Doğu Makedonya’da Sera Sebzeciliği Geliştirme Projesi' hayata geçirdi ve toplamda 560 aileye verimi yüksek sebze çeşitlerinin yıl boyunca ekimini sağlayabilmeleri için gerekli seracılık ekipmanları ile tohum desteği sağladı.  

YÜZLERCE EURO TASARRUF
TİKA'nın destekleriyle ilgili konuşan 58 yaşındaki Hatice Kopova, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a selam yollarayarak, "Ben Türkiye’yi unutamam, Türkiye’miz bizim her şeyimiz. TİKA’nın sera desteği sayesinde yılda bin 500 euro tasarruf sağlıyoruz. TİKA bize arı kovanı da dağıtacak bu sayede yıllık bin 500 euro cebimize para girecek. Allah, Türkiye’yi her şeyden korusun bu yardımları hiç unutmayacağız" dedi.

HER YERDE TÜRK BAYRAĞI
Yörük Tarımcılar Birliği Başkanı Hasan Namuş da, 72 Yörük Köyü'nün biri araya gelerek birlik kurduğuna dikkati çekerek, "Yörükler olarak 

sebze ve meyveye çok para ödüyoruz bunu nasıl önleriz diyerek yola koyulduk. TİKA burada önce 60 aileye sera dağıttı sonra müthiş bir talep patlaması oldu ve 500 kişiye daha sera dağıtıldı. Önümüzdeki dönemde bu rakam bine çıkacak. Proje amacına ulaştı. 2006’dan önce burada hiç kimse Türk bayrağını hiçbir yerde görmezdi şimdi TİKA Türk bayrağını her yerde dalgalandırıyor" diye konuştu. 

YÖRÜK ÖĞRENCİLERE BURS
TİKA Yörüklerin yaşadığı köylerde bulunan okulların tadilat ve donanımını gerçekleştirerek Yörüklerin geleceğine sahip çıkıyor. Köy okullarının yüzde 90 oranında tadilat ve donanımı TİKA tarafından gerçekleştirilerek gençlerin daha iyi bir ortamda eğitim imkanına kavuşması sağlanıyor. TİKA, 20’nin üzerinde köy de okulların tadilat ve donanımını gerçekleştirerek 4000 öğrencinin sağlıklı bir ortamda eğitim almasına yardımcı oluyor. Ayrıca TİKA ve MATÜSİTEB Derneği işbirliğinde 10 yıldan bu yana Yörük öğrenciler burs ile destekleniyor. 

Yazar: Haberci
tika haberleri tika makedonya yörük türkleri destek
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.