Konya'nın 50 yıllık su ihtiyacını bu çalışma sonlandıracak

İçanadolu Bölgesi'ndeki Konya'nın gelecek 50 yıldaki su ihtiyacını karşılayacak projede son aşamaya gelindi. Devam eden çalışmalar yıl sonuna kadar tamamlanacak.

Konya'nın 50 yıllık su ihtiyacını bu çalışma sonlandıracak

Mavi Tünel’den şehre içme suyu verilmesine ilişkin Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ile Devlet Su İşleri arasında imzalanan protokol kapsamında yürütülen çalışmalarda sona yaklaşıldı. Yapımı devam eden bağlantı çalışmaları Aralık ayında sona erecek. Konya’nın 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projenin sona ermesi heyecanla bekleniyor. 

PINAR SUYU EVLERE GELECEK
5 yıl önce imzalanan projeyle ilgili bilgiler veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mavi Tünel’den Konya şehrine içme suyu verilmesi çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyledi. 2016 yılının başından suyun çeşmelerden akacağını söyleyen Akyürek, "Göksu Nehri’nden Akdeniz’e dökülen pınarların suyu evimeze gelecek. Tadı, kokusu ve yumuşaklığı tatlı su kalitesinde" diye konuştu.

2016 YILI SONUNDA TAMAMLANACAK
Protokol kapsamında DSİ tarafından gerçekleştirilen isale hatları, içme suyu arıtma tesisi ve pompa istasyonu yapımlarının bedelinin KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından ödeneceğini belirten Başkan Akyürek, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Antalya Çevre Yolu ile p3 Hasanköy hattı, bin 200 milimetre çapında çelik boru ile merkez çelik boru hattına bağlantı yapılması işi 6 milyon 880 bin 528 lira ile ihalesi yapılmış ve çalışmalara Harmancık Mahallesi Antalya Çevre Yolu güzergâhından başlanmıştır. Toplamda 6 bin 470 metre isale hattı ile Mavi Tünel hattının 1. kısım entegre çalışmaları Genel Müdürlüğümüz tarafından 2015 yılı sonu itibari ile tamamlanacaktır. Mavi Tünel İçme ve Kullanma Su Projesi’nin tamamı 2016 yılı sonunda tamamlanacaktır” dedi.

Konya’nın yanı sıra Çumra ilçe merkezinin de faydalanacağı proje kapsamında 121 bin 897 metre uzunluğunda çelik ve duktil boru döşeneceğini ifade eden Başkan Akyürek, proje ile aynı zamanda Çumra ilçe merkezi ile bazı mahallelerine de su verileceğini aktardı.

Yazar:
konya haberleri konya içme suyu mavi tünel projesi
Advert
Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı